Realizacja działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, dotyczącego wspierania w latach 2016–2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję
i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka szkolna II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu otrzymała w roku 2019 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 485 woluminów o wartości 15000zł.

Przeprowadzone zostały konsultacje z nauczycielami uczącymi języka polskiego, przede wszystkim pod kątem wyposażenia biblioteki w lektury szkolne. W oparciu o ankiety, które zostały przeprowadzone wśród uczniów, rodziców i nauczycieli dokonaliśmy wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowiły nie więcej niż 30% zakupionych książek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się tzw. „Nowości wydawnicze”. Zakupiono także pozycje uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

Zakup książek to nie jedyna zaleta realizacji projektu. Jako szkoła otrzymująca dofinansowanie zostaliśmy zobligowani do realizacji działań promujących czytelnictwo:

Zorganizowano wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów pt. Moda na czytanie i sport – konkurs fotograficzny – pomysł na wykorzystanie fotografii w promocji czytelnictwa.

Dostosowaliśmy organizację pracy biblioteki szkolnej do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich – Twoja wymarzona książka na ferie/wakacje letnie – wystawa promująca nowości biblioteczne i zachęcająca uczniów do czytania.

Ekspozycja książek oraz recenzje wybranych pozycji odbywała się przez cały czas trwania projektu. Prowadzono lekcje biblioteczne, na których promowano zakupioną literaturę i zachęcano do korzystania z biblioteki.

Ponadto na internetowej stronie II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu napisany został artykuł dotyczący Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym umieszczono informacje dla rodziców uwzględniając tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

W ramach współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Skierniewicach Filia
w Łowiczu odbyło się wspólne planowanie zakupów książek jak również wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo tj. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Mikołajkowe Czytanie dla Najmłodszych – akcje czytelnicze oraz Młodzież czyta dzieciom – akcja czytelnicza w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie uczniowie liceum przedstawiali przedszkolakom bajki z podziałem na role.

Działania te miały na celu wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży oraz kształtowanie twórczych postaw.

Program Narodowego Rozwoju Czytelnictwa został zrealizowany zgodnie z założeniami. Cele zostały osiągnięte. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwolił uczniom miło spędzać czas na przerwach, dostarczał radosnych emocji, wielu wrażeń oraz rozbudzał zainteresowania. Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.

 

Projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Naj…lepiej czytać książki, a jeszcze lepiej pisać. Uczniowie klas 1b i 3a poznawali metodologie wydawania książek na przykładzie wydawnictwa przygotowanego przez nauczycielki naszej szkoły z okazji 10. rocznicy współpracy liceum ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu.

Uczniowie klasy 2 c i 2 a w ramach projektu „Książka…naj” wykonywali portrety głównych bohaterów postaci przeczytanych książek.

W ramach akcji promującej czytelnictwo wśród młodzieży klasy 1a i 1m zorganizowały „Dzień głośnego czytania”. Uczniowie czytali wspólnie fragmenty swoich ulubionych książek, które dostępne są w naszej bibliotece.

Klasa 1c i klasa 2e w ramach realizacji projektu zorganizowała quiz wiedzy na podstawie poznanych utworów literackich.

Uczniowie klasy 1h i 1f  przygotowali prezentację multimedialną „ Moja ulubiona książka”.

W ramach realizacji projektu uczniowie z klasy 2d i 3e wykonali plakaty reklamowe biblioteki, które zostały zaprezentowane na gazetce ściennej.

Opracowała: Aleksandra Jaworska-Zielińska

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content