Uczniowie w projekcie „Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów”

Od 15 maja do 31 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły, dzięki współpracy z Klubem Seniora „Radość” w Łowiczu, brali udział w realizacji zadania „Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów”.

Projekt zakładał podniesienie wiedzy oraz świadomości historycznej i kulturowej, a także zwiększenie aktywności obywatelskiej, zwłaszcza w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 20 września 2018 r. wzięliśmy udział w prelekcji pt. „Ignacy Jan Paderewski – szermierz niepodległości – artysta, polityk, mąż stanu”, którą poprowadził Daniel Artymowski – Kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie.

24 września 2018 r. 11. uczniów klasy 2A rozpoczęło warsztaty „Nasi lokalni, nieznani współtwórcy niepodległości”, których celem było zidentyfikowanie lokalnych współtwórców niepodległości”. Grupa uczniów, wraz z grupą 10. seniorów Klubu „Radość”, poznała kontekst historyczny odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Prowadzący warsztaty dr Andrzej Machowski przypomniał, że odzyskanie niepodległości należy wiązać z tysiącami anonimowych bohaterów w różnych miejscach. Każda grupa pracowała nad wyszukaniem w swojej rodzinie lub wśród znajomych nad znalezieniem postaci godnej określenia „bohater tamtych czasów”. Pierwsze warsztaty zakończyły się pracą domową dla wszystkich. Poszukiwano takich postaci.

I chyba nie przypadek sprawił, że na drodze grupy uczniów II LO stanęła podczas Zjazdu Członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu bratanica założyciela Szarych Szeregów w Łowiczu p. Ewa Czumakow. Fakt, że zechciała oddać pamiątki po swoich przodkach do Archiwum Stowarzyszenia spowodował, że grupa zaczęła się interesować historią rodziny pani Ewy. Poszukiwania wykazały, że dziadkowie pani Ewy Czumakow: Stanisława i Włodzimierz Czumakowowie, zasługują za przypomnienie ich w historii Łowicza – obydwoje działali w Polskiej Organizacji Wojskowej i walczyli 100 lat temu o niepodległość Polski. Udało się ustalić lata ich życia, a pani Ewa przekazała również stare zdjęcia dotyczące tych postaci. Wśród zdjęć znalazło się również takie, na którym utrwalono kamienicę, w której rodzina pani Ewy ukrywała się podczas II wojny światowej. Okazało się, że właścicielami tej kamienicy była i jest rodzina naszej szkolnej opiekunki projektu p. Agnieszki Pawłowskiej-Kalinowskiej.

24 października 2018 r. wszyscy „badacze historii” przedstawili propozycje postaci, które warto byłoby upamiętnić w Łowiczu.

18 grudnia 2018 r., w obecności władz powiatowych, miejskich, dyrektora łowickiego muzeum, dyrektora II LO, w sali historycznej Liceum odsłonięto tablicę poświęconą bohaterom sprzed 100 lat. Tablica upamiętnia również syna Stanisławy i Włodzimierza Czumakowów, współzałożyciela Szarych Szeregów w Łowiczu, zamordowanego w 1942 roku.

Bardzo ciekawym elementem projektu był również bieg – „1918 m. na 1918 rok”, który odbył się 30 listopada. Uczestnicy odśpiewali Hymn Państwowy na stadionie OSiR w Łowiczu, a później wzięli udział we wspólnym Marszobiegu upamiętniającym 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Podczas realizacji zadania wysłuchano również koncertu fortepianowego na żywo w wykonaniu pianisty Karola Radziwonowicza, który jest największym znawcą w Polsce twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

Podczas podsumowania projektu w dniu 18 grudnia 2018 roku wszyscy uczestnicy projektu otrzymali podziękowania i certyfikaty udziału w projekcie. Uczniowie II LO, klasa 2 A kieruje podziękowania dla Klubu Seniora „Radość” w Łowiczu za możliwość wzięcia udziału w tym historycznym przedsięwzięciu, za zaufanie i życzliwość jakimi nas obdarzono. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Ewy Czumakow, która zechciała podzielić się z nami wspomnieniami i pamiątkami rodzinnymi.

Bardzo serdecznie dziękujemy również Stowarzyszeniu Forum 4 Czerwca oraz Funduszowi Inicjatyw Obywatelskich, dzięki którym zrealizowano powyższe zadania.

 

   

 

    Opracowali: uczniowie klasy 2A i Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content