Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych – wyklętych przez władze komunistyczne – Apel 3 marca 2017 r.

1 marca obchodziliśmy w całym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas apelu uczciliśmy ich pamięć.

Dzień Żołnierzy Wyklętych to pierwsze święto państwowe w kalendarzu rocznym. Ustanowiono je w 2011 roku, aby upamiętnić osoby działające w antykomunistycznym podziemiu po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w 1944 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa.
Tego dnia 1951 roku, w mokotowskim więzieniu, komuniści strzałem w tył głowy, zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku.

Podczas apelu Prezes ŁTPN Tadeusz Żaczek odczytał krótką informację na temat Żołnierzy Wyklętych, przygotowaną na okoliczność odsłonięcia tablicy poświęconej Wyklętym w Łowiczu przy ul. Kurkowej w dniu 8 maja 2015 r. Przypomniał, że wśród Niezłomnych znaleźli się również byli członkowie Armii Krajowej z Łowicza i powiatu łowickiego, członkowie Szarych Szeregów „Roju Łoza”. Ofiarom nieludzkich systemów totalitarnych XX wieku należy się pamięć.

Część ich pamięci!

oprac. S. Wawrzyńczak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content