Opis Przedborskiego Parku Krajobrazowego

Przedborski Park Krajobrazowy jest częścią kompleksu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Parki wchodzące w jego skład mają chronić malownicze tereny doliny Pilicy, charakteryzujące się niebywale dużym zróżnicowaniem flory i fauny. Obszar ten jest także skarbnicą przeszłości naszej planety.

Ponad pół miliarda lat temu na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego zaczęły się piętrzyć najstarsze góry w Polsce – Góry Świętokrzyskie. Aktualnie możemy podziwiać już tylko cień powstałych w erze paleozoicznej masywów górskich. Mimo tego, nadal mamy możliwość przyglądania się pięknym i naturalnym wzniesieniom. Skutkiem tamtych ruchów górotwórczych jest chociażby najwyższe naturalne wzniesienie na terenie województwa Łódzkiego, a także Przedborskiego Parku Krajobrazowego – Fajna Ryba.

Cały Park jest podzielony na sześć mniejszych rezerwatów, a każdy z nich ma za zadanie ochraniać inną część przyrody. Do zobaczenia jest między innymi las bukowy z ogromnymi i postawnymi drzewami. Na jego terenie są miejsca, w których można znaleźć skamieliny roślin i zwierząt, żyjących na tych terenach wiele milionów lat temu. Przyciągającym spojrzenia miejscem jest też step chroniący murawy pochodzenia antropogenicznego. Kiedyś tereny te służyły rolnikom jako pastwiska. Dopiero niedawno okazało się, że jest to jedyne naturalne środowisko dla wielu roślin, m.in. zawilca wielokwiatowego, którego możemy podziwiać w logo parku.

Przedborskiej fauny także nie można nazwać ubogą. Szacuje się, że obszar parku zamieszkuje ok. 10 tys. gatunków owadów, ponad 100 gatunków ptaków lęgowych,39 gatunków ssaków, 22 gatunki ryb, 10 gatunków płazów oraz 5 gatunków gadów. Niektórzy mieszkańcy parku, jak np. bielik, znajdują się pod ścisłą ochroną i umieszczeni są w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Przedborski Park Krajobrazowy pełen jest pięknych i urokliwych zakątków. Miejsce to jest warte polecenia dla każdego, kto chce wypocząć na łonie natury. Ciche, odosobnione obszary dają możliwość uwolnienia się od zgiełku miasta i niekończącej się rywalizacji z innymi ludźmi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content