Druga mobilność uczniów w ramach Programu Erasmus +

W dniach 16 – 22.10.2021 r.  16  uczniów naszej szkoły przebywało w Grecji  w ramach projektu Erasmus Plus pt. „Mobilność zagraniczna narzędziem wzmacniania kompetencji kluczowych uczniów”. Przez siedem dni  poznawali tradycje i kulturę grecką poprzez szereg zajęć, warsztatów i innych aktywności.

Po wylądowaniu w Atenach udali się na spotkanie z uczniami ze Szkoły w Konitsie, którzy serdecznie ich przywitali. Korzystając z okazji, że do kolejnego lotu do miejsca docelowego było kilkanaście godzin, mogli poznać bogatą historię Grecji w Atenach, realizując ciekawą grę terenową, którą zaproponowali Grecy.

Greccy partnerzy pokazali im Akropol, Olimpijski Stadion Panatenatejski oraz najstarszą dzielnicę Aten – Plakę. Udało się nawet obejrzeć tradycyjną zmianę warty pod Parlamentem.

W rodzinnym miasteczku greckich partnerów uczestnicy mobilności zwiedzili najpierw okolicę i udali się do szkoły na oficjalne przywitanie przez dyrektora szkoły i burmistrza miasta. Tam poznali jej system edukacji i zobaczyli, w jakich warunkach uczą się ich greccy przyjaciele. Kolejnego dnia uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego obejrzeli ciekawą prezentację o historii i kulturze tego urokliwego miejsca, jakim jest Konitsa.

Ciekawym doświadczeniem dla polskich uczniów były występy grupy tanecznej i nauka tradycyjnych greckich tańców. Wspólnie z greckimi uczniami uczyli się nowych układów tanecznych.

Następnego dnia czekała na wszystkich kulinarna niespodzianka. Warsztaty kulinarne w szkolnej stołówce przeprowadził lokalny kucharz. Najpierw pod okiem szefa kuchni przygotowano składniki,  na bazie których powstała pyszna tradycyjna musaka. Wspólny posiłek był wspaniałą okazją do rozmów o tradycyjnej kuchni polskiej i greckiej. Uczniowie uczyli się nawzajem nazw polskich i greckich potraw.

Kolejne dni to zajęcia i integracja. Uczestnicy mobilności udali się na zwiedzanie starej cześć Konitsy, zgłębiając w języku angielskim zagadnienia rewolucji greckiej. Zwiedzili ruiny zamku osmańskiego oraz starą cerkiew. Pracownica lokalnego centrum turystycznego zawodowo oprowadziła gości po zakamarkach i głównych atrakcjach turystycznych miejscowości.

Następnego dnia uczestnicy udali się do miejscowości Ioannina, gdzie wspólnie z greckimi kolegami zwiedzili muzeum figur woskowych, ogromną jaskinię ze stalagmitami oraz popłynęli łódką na jedyną w Grecji wyspę na jeziorze. Tam ćwiczyli greckie wyrażenia przydatne w czasie zakupów na lokalnym ryneczku. W Ioanninie mieli okazję odwiedzić multimedialne muzeum przybliżajace zwiedzającym historię wydobycia rud srebra w Epirze oraz jego wytopu. Wystawa główna obejmuje czasy sprzed rozwoju wielkiego przemysłu. Prezentowane są narzędzia służące do wydobycia i wytopu srebra, gotowe wyroby oraz przedmioty obrazujące życie i pracę osób zatrudnionych przy wytopie.

Nie lada atrakcją było także zwiedzanie klasztorów w Meteorach – masywie skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji położonej przy miejscowości Kalambaka oraz winnicy w miejscowości Mecowo. Należy podkreślić, że od początku pandemii winnica jest zamknięta dla zwiedzających jednak dla licealistów z Łowicza zrobiono wyjątek.

Wszyscy uczniowie są pod ogromnym wrażeniem nie tylko bogatej kultury, historii oraz tradycji greckiej, pięknych widoków i niesamowitych miejsc, ale przede wszystkim gościnności Greków, zwłaszcza w Konitsie.

Okazało się bowiem, że całe miasteczko oczekiwało na przybycie uczniów z Polski, którzy wracają z głową pełną wspomnień i wrażeń, nowymi przyjaźniami oraz wielką nadzieją na rewizytę uczniów i nauczycieli z Grecji, która już w marcu będzie miała miejsce w  naszej szkole.

Opracowała: Agata Kołucka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content