„Szanuję. Nie hejtuję” – premiera spektaklu w ramach kampanii społecznej

W dniu 29 listopada uczniowie naszej szkoły stali się uczestnikami kampanii społecznej przygotowanej przez zespół specjalistów z Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Łódzkiego. Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi młodzieży, wychowawców oraz rodziców i opiekunów dzieci z terenu województwa łódzkiego na rosnący problem XXI wieku, jakim jest hejt w sieci, a także przekazanie wiedzy, jak temu zjawisku przeciwdziałać.

W ramach tej kampanii odbyła się w naszej szkole premiera spektaklu „Szanuję. Nie hejtuję”, w którym wystąpili aktorzy Teatru Komedii Impro w Łodzi. Gośćmi specjalnymi byli Wicestarosta Łowicki, pan Piotr Malczyk oraz wicedyrektor Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego, pan Kamil Sobol.

Przedstawienie miało charakter improwizacji teatralnej, do której zostali zaangażowali uczniowie. Ponieważ hejt występuje też w naszym lokalnym środowisku, miejscem akcji stał się Łowicz, a dokładniej osiedle „Pekin”. Uczniowie wybrali też imiona i zawody dla bohaterów spektaklu, którymi stali się: kelner Miłosz, wojskowa Barbara, rolniczka Marcelina, majster Bastian, informatyk Janek i malarka Dagmara.

Pierwsza część spektaklu miała charakter typowo komediowy, jednak dużo mniej zabawnie zrobiło się, gdy do akcji wkroczyli hejterzy. Dwoje aktorów stało się nimi w wyniku losowania. Pierwszą ofiarą hejtu padł informatyk Janek, który pod wpływem nagonki w sieci zerwał kontakt z dziewczyną i opuścił miasto. Zadaniem młodzieży było uważnie obserwować zachowanie postaci, by móc odgadnąć, kto odpowiada za gnębienie innych w sieci.
W pierwszym przypadku udało się wskazać poprawnie: hejterką była malarka Dagmara. Za drugim razem intuicja wśród publiczności zawiodła, bo nie rozpoznali hejterki w wojskowej Barbarze, scenicznej mamie Janka. Być może fakt, że jej syn był ofiarą hejtu, odsunął od widowni podejrzenia.

Dzisiejsi goście nie poprzestali tylko na opowiedzeniu, czym jest hejt i jak bardzo potrafi zranić człowieka. Druga część spotkania została poświęcona na omówienie refleksji i wrażeń po spektaklu, a na pytania młodzieży odpowiadali specjaliści: lekarz psychiatra i panie psycholog ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi, Uczniowie i nauczyciele mogli zadawać pytania specjalistom którzy zachęcali do tego, aby ujawniać i zgłaszać wszelkie przypadki hejtu w Internecie.

Taka forma kampanii była dla wszystkich bardzo ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Wszyscy wiemy o istnieniu hejtu, ale rzadko zastawiamy się, do czego może doprowadzić. Tego rodzaju akcje pomagają nam lepiej zrozumieć negatywne konsekwencje tego zjawiska.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content