Członkowie Klubu Kinomana dyskutują o zaburzeniach dysocjacyjnych tożsamości

Czym jest osobowość wieloraka? Pytanie to stało się przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania członków Klubu Kinomana, które odbyło się 05.02.2019 r. w II LO im. M. Kopernika. Na to spotkanie szkolni kinomaniacy zaprosili swoich kolegów z innych łowickich szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z ZSP nr 1 i ZSP nr 4.

Na początku uczniowie obejrzeli film: „Split”, którego reżyserem i scenarzystą jest M. Night Shyamalan. Ten amerykański thriller psychologiczny opowiada o Kevinie (w tej roli James McAvoy), w którego ciele są uwięzione aż 23 osobowości, z których każda chce przejąć kontrolę nad ciałem. Kilka z nich wierzy w istnienie Bestii, będącej również częścią Kevina. By ją obudzić, uprowadzają trzy nastolatki. Podczas ich przetrzymywania widz poznaje kilka osobowości Kevina, zaczyna rozumieć ich motywacje oraz dostrzega problemy, z jakimi główny bohater boryka się na co dzień.

Dysocjacyjne zaburzenie tożsamości, inaczej osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka, to jedno z najcięższych znanych zaburzeń psychicznych. Charakteryzuje je występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej różnych osobowości, z których każda jest względnie niezależna od pozostałych i często nieświadoma ich istnienia. Osobowości te żyją swoim własnym życiem, co jakiś czas przejmując kontrolę nad jednostką. O zachowaniu i działaniach jednostki decyduje dominująca w danym momencie osobowość, a pozostałe jakby w ogóle nie istniały. Dawnej uważano, że dysocjacyjne zaburzenie tożsamości zdarza się niezwykle rzadko. Jednak ostatnio odnotowywana liczba przypadków tego zaburzenia wzrosła –przynajmniej w Stanach Zjednoczonych –do tego stopnia, że pojawiły się nawet propozycje nazwania go „chorobą psychiczną lat dziewięćdziesiątych” (XX w.).

Night Shyamalan pokazał w swoim filmie, jak bardzo złożony jest ludzki umysł i ile jeszcze o nim nie wiemy. Starał się także naświetlić problem rozszczepienia tożsamości oraz pokazać, jak każda z nich walczy o to, by przejąć ciało i utrzymać się przy władzy jak najdłużej.

„Split” wywarł duże wrażenie na uczniach. Podczas dyskusji dzielili się nie tylko spostrzeżeniami dotyczącymi filmu, ale także swoją wiedzą na temat osobowości wielorakiej, którą pogłębili, przygotowując się do dzisiejszego spotkania. Zgodnie twierdzili, że mechanizm powstawania tego zaburzenia nie jest dobrze znany, niemniej wytwarza się ono często w wyniku szczególnie bolesnych, traumatycznych przeżyć doznanych w dzieciństwie. Zadziwiające jest również, że badania czynności układu nerwowego mogą wykazać różnice w pracy mózgu poszczególnych osobowości u tej samej osoby.

Opracowała: Iwona Więsek

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content