Nietypowa lekcja matematyki na Uniwersytecie w Poznaniu

Uczniowie klas drugich o profilu matematycznym  uczestniczyli w dniu 27 kwietnia w wykładzie online organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Spotkania z młodzieżą z cyklu „Po indeks z Pitagorasem” było częścią projektu „Matematyka ma MOC!”, które miało na celu popularyzację nauk matematycznych. Wykład skierowany do uczniów szkół średnich pod tytułem „O obracaniu pnia” wygłosił dr Bartłomiej Bzdęga. Uczestnicy wykładu wybrali się na wycieczkę do stumilowego, czyli praktycznie nieskończonego lasu, w którym sosny rosną w rządkach niby kukurydza. W trakcie spaceru po lesie napotkali leżący pień i ogarnęła ich nieodparta pokusa by obrócić go o 180 stopni, ale w taki sposób, aby nie postawić go na sztorc.
W tej czynności oczywiście przeszkadzają im rosnące drzewa. W przypadku, gdy pień nie był zbyt długi, mogli to zrobić przesuwając go: przód – tył – przód  – tył … i się udało. Natomiast dr Bzdęga przedstawił sposób, co zrobić, gdyby napotkany przez uczestników pień będzie bardzo długi. Młodzi matematycy poznali kilka nowych twierdzeń z teorii liczb m.in. Małe Twierdzenie Fermata lub Chińskie Twierdzenie o resztach, dzięki którym obrócenie dowolnie długiego pnia nie będzie dla nich stanowiło żadnego problemu.

 

Opracował: Mateusz Czajka

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content