W dniach 16 – 22.10.2021 r.  16  uczniów naszej szkoły przebywało w Grecji  w ramach projektu Erasmus Plus pt. „Mobilność zagraniczna narzędziem wzmacniania kompetencji kluczowych uczniów”. Przez siedem dni  poznawali tradycje i kulturę grecką poprzez szereg zajęć, warsztatów i innych aktywności.

 Pierwszy dzień upłynął na poznawaniu bogatej historii Grecji w Atenach.

Uczniowie zwiedzili Akropol, Olimpijski Stadion Panatenatejski, najstarszą dzielnicę Aten – Plakę, obejrzeli tradycyjną zmianę warty pod Parlamentem, a następnie spotkali się z uczniami ze Szkoły w Konitsie, do której udali się następnego dnia.

Tam zwiedzili szkołę oraz poznali jej system edukacji. Wspólnie z greckimi uczniami uczyli się tradycyjnych tanców, niektóre nawet wspólnie zatańczyli. Wzięli też udział w warsztatach kulinarnych, na których przygotowali tradycyjną musakę pod okiem szefa kuchni.

Kolejne dni to zajęcia i wycieczki integracyjne. Wszyscy uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie starej cześć Konitsy, zgłębiając w języku angielskim zagadnienia rewolucji greckiej. Zwiedzili ruiny zamku osmańskiego oraz starą cerkiew.

Następnego dnia udali się do miejscowości Ioannina, gdzie wspólnie z greckimi kolegami zwiedzili muzeum figur woskowych, ogromną jaskinię ze stalagmitami oraz popłynęli łódką na jedyną w Grecji wyspę na jeziorze. Tam ćwiczyli greckie wyrażenia przydatne w czasie zakupów.

Nie lada atrakcją było także zwiedzanie klasztorów w Meteorach – masywie skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji położonej przy miejscowości Kalambaka oraz winnicy w miejscowości Mecowo. Należy podkreślić, że od początku pandemii winnica jest zamknięta dla zwiedzających jednak dla licealistów z Łowicza zrobiono wyjątek.

Wszyscy uczniowie są pod ogromnym wrażeniem nie tylko bogatej kultury, historii oraz tradycji greckiej, pięknych widoków i niesamowitych miejsc, ale przede wszystkim gościnności Greków, zwłaszcza w Konitsie.

Okazało się bowiem, że całe miasteczko oczekiwało na przybycie uczniów z Polski, którzy wracają z głową pełną wspomnień i wrażeń, nowymi przyjaźniami oraz wielką nadzieją na rewizytę uczniów i nauczycieli z Grecji, która już w marcu będzie miała miejsce w  naszej szkole.

Opracowała: Agata Kołucka