100 urodziny!!!

W odwiedzinach u druhny Marii Kutkowskiej-Matwiejczyk z okazji 100-lecia urodzin – 12 lutego 2016 r. 

W piątek 12 lutego druhna Maria Kutkowska-Matwiejczyk obchodziła swoje 100 urodziny. Zarząd Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu od roku myślał, w jaki sposób uczcić tę rocznicę urodzin. Rozmowy druha Kazimierza Szymańskiego i Jana Straszyńskiego z druhną Matwiejczyk upewniły członków Oddziału, że należy osobiście odwiedzić Panią Marię w jej mieszkaniu w Łodzi. O urodzinach pamiętali wszyscy, którzy znali Panią Marię. Delegacja, wraz z burmistrzem Miasta Łowicza Krzysztofem Kalińskim odwiedziła Panią Marię dokładnie w setne urodziny.

Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu reprezentowali druh Kazimierz Szymański, druh Stefan Wysocki, druh Jerzy Wojda, druh Henryk Wojda, druhna Agnieszka Pawłowska-Kalinowska wraz z absolwentami II LO Martyną Kuś i Wiktorem Dzikiem uhonorowanymi Odznaką „Przyjaciel Szarych Szeregów” (Księżak i Księżanka Roku 2015). Martyna i Wiktor wystąpili w łowickich strojach. Pani Maria w 1936 roku, podczas obchodów 800-lecia miasta również pełniła honory Księżanki Łowicza.

W skład delegacji z Łowicza wchodzili również: zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak, Artur Michalak, Katarzyna i Michał Kordeccy z ZHP Łowicz, Zofia Szalkiewicz, dyrektor ZSP nr 4 wraz z uczennicą.

Po życzeniach, upominkach oraz odśpiewaniu „200 lat” przyszedł czas na wspomnienia. Burmistrz przedstawił wszystkim postać pani Marii Kutkowskiej-Matwiejczyk:
„Maria Kutkowska-Matwiejczyk urodziła się 1916 r. w Kamilewie. Od lat 30. do 1946 r. mieszkała w Łowiczu. W Łowiczu uczęszczała do Szkoły Handlowej, którą ukończyła w 1935 roku. Tu była czynną harcerką, w 1933 roku założyła drużynę harcerską. Była zaangażowana w działalność konspiracyjną Wojskowej Służby Kobiet, gdzie pełniła funkcję zastępcy Genowefy Mastalskiej. W czasie wojny mieszkała przy ulicy Legionów (dzisiejsza Armii Krajowej). Była to ulica zarezerwowana dla niemieckich oficerów, dlatego wspólnie z rodziną została z mieszkania wyrzucona”.
Pani Maria wspominała, że mieszkała później w domu przy ul. Żabiej, gdzie ukrywała angielskiego lotnika Maxa Godsona.

Po wojnie w 1946 roku Pani Maria wyjechała do Łodzi i zaczęła pracę w banku. Wyszła za mąż, jednak nie doczekała się potomstwa. Obecnie mieszka sama.

Foto. A. Michalak, Urząd Miejski w Łowiczu

Fot. Martyna Kuś i A. Pawłowska-Kalinowska
Oprac. A. Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content