Z żalem przyjęliśmy informację, iż w dniu 3 grudnia 2017 r. odszedł na „wieczną wartę” członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu druh Stanisław Kowalczyk ps. „Sęp”, Zawiszak, kapr. WP. w st. sp. Odznaczony Krzyżem AK, Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami.
Nabożeństwo żałobne odbyło się 9 grudnia 2017 r. we Wrocławiu w kościele przy ul. Wałbrzyskiej. Stowarzyszenie reprezentowali: druh Tadeusz Żaczek, druhna Anna Żaczek, druhna Agnieszka Pawłowska–Kalinowska. Delegacja udała się do Wrocławia dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, który udostępnił samochód.
Podczas uroczystości pogrzebowych druh Tadeusz Żaczek odczytał słowa Przewodniczącego Stowarzyszenia druha Kazimierza Szymańskiego:
„Szanowni Zebrani!
Droga Rodzino Zmarłego, a w szczególności Córko Pani Małgorzato
Odprowadzamy dziś na „wieczną wartę „świętej pamięci Druha Staszka Kowalczyka ps. „Sęp”. Druh Stanisław urodził się 22 października 1930 r. w Sobocie koło Łowicza. Pochodził z rodziny inteligenckiej (ojciec był nauczycielem w szkole powszechnej w Sobocie. Staszek miał brata Zbigniewa, starszego od siebie o rok. Do Szarych Szeregów wstąpił w 1943 r. przy pomocy kolegi Józefa Wolskiego ps. „Jurek”. Bracia Kowalczykowie wciągnęli do konspiracji swoich kolegów i niedługo po ich wstąpieniu utworzyli dwa patrole – zastępy. Na czele jednego stanął Staszek Kowalczyk, drugi patrol – zastęp objął Zbigniew Kowalczyk. Po wojnie obydwaj bracia aktywnie uczestniczyli w środowisku członków Szarych Szeregów, a gdy powstało Stowarzyszenie Szarych Szeregów także w nim. W ostatnim naszym Zjeździe Staszek brał udział. Nic nie wskazywało, że tak szybko odejdzie.
Druhu „Sępie” śpij spokojnie.
Nie mówię żegnaj, bo przecież niedługo się zobaczymy, więc mówię do zobaczenia.

CZUWAJ”

Opracowała: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content