ERASMUS+ 'Meeting in Thessaloniki’

Za nami kolejne spotkanie w ramach programu ERASMUS+ 'Meeting in Thessaloniki’. Tym razem gościliśmy w północnej części drugiego co do wielkości miasta w Grecji – Saloniki.

DAY 1:

Podczas pierwszego dnia uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie tzw. 'welcome videos’, w których przedstawiali siebie i mówili o swoich zainteresowaniach.

Następnie, gościliśmy wirtualnie w szkole średniej naszych gospodarzy.

Tego samego dnia czekało na nas wiele zadań i kulturalnych niespodzianek:

  • prezentacja dziedzictwa kulturowego Saloników
  • quizy i zadania drużynowe
  • podzieleni na międzynarodowe grupy, uczniowie przygotowywali prezentacje na temat dziedzictwa języka greckiego
  • zadania grupowe polegające na narysowaniu wirtualnych Saloników oraz tzw. 'Virtual Thessaloniki Selfie Quest’

W godzinach wieczornych wspólnie obejrzeliśmy przezabawny materiał na temat stereotypów poszczególnych państw uczestniczących w projekcie. Dzień pierwszy zakończyliśmy ok. godz. 22:30.

DAY 2:

Dzień drugi rozpoczęliśmy od zaprezentowania efektów pracy z dnia poprzedniego: 'Greek Language Heritage’.

Kolejnym etapem była nauka argumentacji podczas debaty. Uczniowie mięli możliwość udoskonalenia swoich zdolności językowych przygotowując argumenty za i przeciw, m.in. na temat 'Erasmus programmes should be banned due to the pandemic’ – 'Programy Erasmus powinny być zakazane podczas pandemii’.

Wyzwaniem postawionym tego dnia przez gospodarzy było obejrzenie, wysłuchanie i zatańczenie do greckiego utworu muzycznego. Uczniowie i ich opiekunowie zrobili zdjęcia podczas zabawy i przygotowali pomysłowe kolaże.

Wieczorem spotkaliśmy się ponownie żeby oglądać popisy kulinarne naszych greckich przyjaciół.

Kolejny dzień współpracy zakończony po dziesiątej wieczorem.

DAY 3:

W ostatnim dniu naszej wirtualnej wizyty w Salonikach wzięliśmy udział w bardzo ważnym dla Grecji wydarzeniu. Niecały miesiąc wcześniej, Grecy obchodzili 200 rocznicę odzyskania niepodległości – uczestniczyliśmy w wirtualnej wycieczce po dwusetnej historii dowiadując się jak duży wpływ na Grecję i resztę Europy miała Grecka Rewolucja z 1821 roku.

Popołudnie upłynęło na kontynuacji debat – tym razem głównym tematem była – demokracja.

Po zakończeniu debat uczniowie z mięli czas żeby podsumować trzy dni wspólnej pracy.

W swoich grupach wymieniali się spostrzeżeniami i opiniami na temat spotkania w Salonikach.

O godzinie 21 wszyscy jeszcze raz spotkaliśmy się na platformie Teams żeby zaprezentować 'Intangible Cultural Heritage Through Music’ – 'Nieuchwytne Dziedzictwo Kulturalne zawarte w muzyce’. Każde państwo biorące udział w projekcie zaprezentowało swój utwór muzyczny. Nasz wybór padł na Krzysztofa Krawczyka i utwór: „Chciałem być” – tym samym składając hołd niedawno zmarłemu artyście.

Kończąc nasze spotkanie późnym wieczorem, wiedzieliśmy, że kolejny raz udało się nam poszerzyć nasze horyzonty, zarówno kulturalne jak i językowe. Greece – thank you very much!

A już niedługo…udajemy się do stolicy Chorwacji, Zagrzebia.

MEDYK po kolejną przygodę!

Uczestnicy projektu w Salonikach:

Aleksandra Lasota, Julia Smolczewska, Stanisław Miazek, Stanisław Wiśniewski, Grzegorz Krzyżanowski, Kacper Piotrowski, Szymon Taraska, Antoni Knera oraz opiekunowie: Agata Kołucka i Sylwester Pawlak.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content