Natasza Kosmowska, uczennica klasy humanistyczno-lingwistycznej, zakwalifikowała się do II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. To trzystopniowa Olimpiada przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, odbywająca się od 1970 roku, której organizatorem jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Celem Olimpiady jest przywracanie należnego miejsca w nauczaniu szkolnym wartościom humanistycznym, przyczynianie się do głębszego poznania narodowej i europejskiej tradycji literackiej oraz tożsamości kulturowej.
W ramach I etapu Natasza napisała pracę pisemną na temat „Postęp techniczny w ujęciu literackim i refleksji humanistycznej. Wizja dehumanizacji w technologicznych utopiach i dystopiach”, w której prześledziła problematykę postępu technicznego w wybranych utworach literackich i umieściła je w odpowiednim kontekście społeczno-kulturowym. Głównym problemem swoich rozważań uczyniła jednak nie szansę, jaką dla ludzkości jest nowoczesna technologia, ale związane z nią zagrożenia i cenę, jaką płacimy za marzenia o idealnym świecie przyszłości. W swojej wypowiedzi w interesujący sposób nawiązała do aktualnych zjawisk społecznych, łącząc refleksję literacką ze współczesnymi problemami natury etycznej.
Praca Nataszy ukazująca subiektywne spojrzenie przedstawicielki młodego pokolenia na ważne i kontrowersyjne tematy naszych czasów została bardzo wysoko oceniona przez komisję sprawdzającą, która zakwalifikowała ją do etapu okręgowego. W ten sposób uczennica znalazła się w gronie 37 laureatów z województwa łódzkiego, którzy już 11 lutego 2023 roku zmierzą się w zawodach II stopnia.
Uczestnicy Olimpiady napiszą pracę pisemną z zakresu literatury, rozwiążą test językowy oraz przystąpią do części ustnej w formie obrony pracy napisanej na etapie szkolnym. Ten prestiżowy konkurs od lat przyciąga najzdolniejszą młodzież z całej Polski i pozwala wyłonić najbardziej utalentowane osoby. Awansując do etapu okręgowego Natasza znalazła się w ich gronie, co jest niezwykłym osiągnięciem.
Przed Nataszą jeszcze wielkie wyzwania i zmagania na dalszych etapach Olimpiady, ale już dziś gratulujemy jej wspaniałego sukcesu i wierzymy, że to dopiero początek pięknej przygody z literaturą.
Opracowała: Anna Żaczek