Ćwiczenia służb KSR-G KOLEJ 2016

W dniu 23 kwietnia 2016 roku na bocznicy kolejowej na Przedmieściu odbyły się ćwiczeni pod kryptonimem „KOLEJ 2016”, w których wzięło udział blisko 100 ratowników wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu łowickiego i Łodzi. Były to: Państwowa Straż Pożarna w Łowiczu, okoliczne Ochotnicze Straże Pożarne, Policja w Łowiczu, Straż Ochrony Kolei oraz ratownicy medyczni. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, przy ulicy Kaliskiej w Łowiczu na przejeździe kolejowym doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z busem, a na skutek błędu dróżnika, który nie zamknął rogatek, na zdarzenie najechał kolejny pociąg pasażerski. Skutkiem tego było ponad dwadzieścia osób poszkodowanych oraz dwie ofiary śmiertelne. W sumie ewakuowano około 30osób.

Po raz kolejny młodzież przede wszystkim klas mundurowych miała okazję uczestniczyć w ćwiczeniach, których celem było doskonalenie współdziałania jednostek wchodzących w struktury KSR-G z innymi służbami ratowniczych na wypadek wystąpienia katastrofy kolejowej oraz przygotowanie podmiotów ratowniczych do Światowych Dni Młodzieży Z klasy 2e brali udział: Karina Panek, Beata Bura, Bartek Sekuła, Olga Krystianik, Hubert Zrazek. Z klasy 1e uczestniczyli: Justyna Kubiak, Klaudia Kordalewska, Weronika Pawlata, Oliwia Dałek Patryk Mróz. Dodatkowo klasy 1a brali udział: Patrycja Lesiak, Natalia Skibińska, Maria Rutkowska, Elżbieta Podwójci, Aleksandra Paliwoda. Z klasy 2d: Marta Dyngus, Michalina Szymańska, Martyna Walczak oraz Aleksandra Fabjańska z kl. 3b. Każdy z pozorantów miał przydzielona swoją role do wykonania. Była to dla nas kolejna niezapomniana lekcja życia, która na pewno pozostania w pamięci.

Podczas ćwiczeń ze scenariuszem wypadku kolejowego zaaranżowano kilka nietypowych zwrotów akcji, m.in. pojawienie się złodzieja, który okradał osoby poszkodowane czy oddalenie się osób rannych z miejsca wypadku. W tym drugim przypadku niezbędna okazała się pomoc psów tropiących, które doprowadziły strażaków i medyków do rannych. Ćwiczenia były relacjonowane na żywo w kilku stacjach telewizyjnych i rozgłośniach radiowych.

oprac. D. Urbańska
foto: K. Panek -2e

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content