Eliza Kocur z tytułem finalisty

Eliza Kocur z tytułem FINALISTY XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego 

W dniach 8 – 9 kwietnia 2017 r. w Domu Przyjaźni w Warszawie odbył się etap centralny XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego. Wzięła w nim udział nasza uczennica Eliza Kocur, która znalazła się wśród 52. uczestników olimpiady z całego kraju.

Eliza w etapie okręgowym zdobyła największą liczbę punktów – 91 na 100 możliwych – i znalazła się na pierwszym miejscu w województwie (ex aequo z uczniem łódzkiego liceum). Na etap centralny z okręgu łódzkiego pojechało troje uczniów. Na liście uczestników zakwalifikowanych do etapu centralnego Eliza znalazła się na miejscu 12. 

Podczas zawodów centralnych uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością pisania wypracowania na jeden z trzech zaproponowanych przez Komitet Główny Olimpiady tematów. Część ustna obejmowała wypowiedź na wylosowany temat spośród trzech wskazanych przez Elizę zagadnień wchodzących w skład tematyki określonej w Programie OJR.
Zagadnienia części ustnej obejmowały bardzo obszerną problematykę. Przygotowania w związku z tym trwały bardzo długo i były bardzo intensywne. Jury oceniało nie tylko bogactwo treści, znajomość faktów i poprawność językową, ale też sposób ujęcia tematu oraz umiejętność rozmowy w języku rosyjskim.
Po wylosowaniu tematu Eliza zaprezentowała: „Изделия русского художественного промысла”. Przygotowała dla komisji niespodziankę w postaci prezentacji rosyjskiego rękodzieła.
Najważniejsze było przygotowanie merytoryczne, gdyż każdy z uczestników wykazywał się ogromną znajomością języka rosyjskiego. Dla wielu z nich jest on rodzimym językiem, dlatego Eliza do każdego tematu przygotowała niestandardową prezentację. Sukces Elizy w Olimpiadzie daje jej już 100% wynik z języka rosyjskiego na maturze na poziomie rozszerzonym.

Podczas etapu centralnego Elizie towarzyszyły nauczycielki: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, Anna Żaczek i mama Elizy. Największą niespodziankę zrobił Elizie tata, który w momencie, gdy wychodziła po zakończonej wypowiedzi ustnej, zaskoczył ją swoją obecnością. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że właśnie wrócił do Polski z wyjazdu zagranicznego i postanowił zrobić córce niespodziankę. Dzięki temu stanowiliśmy najliczniejszą grupę opiekunów.

„Należy podkreślić, że to właśnie praca tak wielu osób złożyła się na sukces Elizy. Każdy w tej naszej „ekipie” miał jakieś ważne zadanie do wykonania. Eliza miała się uczyć i mówić prawidłowo po rosyjsku – tego pilnowała mama. Ja miałam zapanować nad częścią merytoryczną i logistyką przygotowań. Pani Żaczek zwracała uwagę na poprawność wymowy w języku polskim i pracowała nad naszymi emocjami. Tata Elizy miał Ją zaskoczyć i przybyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Za to wszystkim należą się serdeczne podziękowania. Są jeszcze dwie osoby, którym chcę podziękować. To opiekun okręgu łódzkiego olimpiady – pani dr Halina Kudlińska-Stępień, która odpowiadała na wszelkie moje zapytania dotyczące przebiegu olimpiady i pani Dyrektor II LO – Dorota Urbańska, która nie wahała się, aby powierzyć mi prowadzenie przygotowań Elizy, tym bardziej, że nie jestem nauczycielem języka rosyjskiego”. – Agnieszka Pawłowska-Kalinowska 

oprac. A. Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content