Emilia Deka – uczennica klasy IVH wśród finalistów Wojewódzkiego Dyktanda dla Maturzystów „Łódzkie pamięta”.

21 października 2022 roku w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim miał miejsce Finał Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów „Łódzkie pamięta”. Uczennica klasy 4h, Emilia Deka, otrzymała wyróżnienie i znalazła się w ścisłej piątce laureatów konkursu.

Impreza odbyła się w tym roku po raz pierwszy. Inicjatorem i pomysłodawcą ortograficznych zmagań młodzieży było Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, które zorganizowało wydarzenie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego oraz Centrami Rozwoju Edukacji w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Celem dyktanda było nie tylko sprawdzenie umiejętności tegorocznych maturzystów tuż przed czekającym ich egzaminem dojrzałości, ale również promocja czytelnictwa, poprawnej polszczyzny i piękna języka polskiego oraz uczczenie Patronów Roku.

Maturzyści ‘2023, którzy zmierzyli się z zasadami ortografii podczas wielkiego finału w Piotrkowie, to najlepsi z najlepszych. Zostali wyłonieni spośród 117 uczestników eliminacji na szczeblach rejonowych, by w gronie 22 finalistów powalczyć o tytuły laureatów.

Uczestnicy ortograficznych zmagań napisali specjalnie na tę okazję przygotowany tekst autorstwa językoznawcy i popularyzatora poprawnej polszczyzny dr. Macieja Malinowskiego, a treść dyktanda odczytał pisarz, członek Stowarzyszenia Autorów Polskich, Robert Kornacki.

Spotkanie finalistów dyktanda było również okazją do poznania bogatej historii i zabytków Piotrkowa Trybunalskiego. Uczestnicy zmagań mieli możliwość odbycia spaceru z przewodnikiem po najciekawszych zakątkach miasta.

Wyróżnienie dla uczennicy klasy humanistycznej, Emilii Deki, w finale Wojewódzkiego Dyktanda dla Maturzystów to nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale także tytuł laureata w prestiżowym konkursie, a przede wszystkim ogromna satysfakcja i  piękne zwieńczenie jej dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie ortografii oraz potwierdzenie słuszności wyboru kierunku kształcenia i dalszej drogi rozwoju.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach ortograficznych, a także jak najlepszych wyników na najważniejszym egzaminie, jaki czeka Emilkę już w maju przyszłego roku.

Opracowała: Anna Żaczek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content