II miejsce w Dyktandzie Wojewódzkim dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta”.

Uczennica klasy IV h, Emilia Deka, zajęła II miejsce w rejonowym etapie Dyktanda Wojewódzkiego dla Maturzystów „Łódzkie Pamięta”.

Zmagania miłośników ortografii ze szkół ponadpodstawowych z Łowicza i Skierniewic odbyły się 23 września 2022 roku w siedzibie Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. Patronat honorowy nad imprezą organizowaną przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Celem dyktanda była promocja poprawnej polszczyzny i piękna polskiego języka, uczczenie Patronów Roku oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród młodych ludzi.

W Centrum Rozwoju Edukacji w Skierniewicach w szranki stanęło 29 uczniów, spośród których jury wyłoniło piątkę finalistów. Poziom dyktanda był niezwykle wysoki. Uczestnicy konkursowych zmagań musieli wykazać się nie tylko znajomością podstawowych reguł ortografii, ale również zmierzyć się z pisownią trudnych nazwisk i rzadko spotykanych nazw własnych.

Była to także dla młodzieży wyjątkowa okazja do kontaktu z żywym słowem w mistrzowskim wykonaniu, bo tekst dyktanda odczytał Jarosław Gajewski, wybitny aktor, pedagog i profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

Emilia  jako laureatka dyktanda awansowała do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 21 października 2022 roku w siedzibie CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim.

Sukces  Emilki to ukoronowanie jej wiedzy, pracy i pasji. Tegoroczna maturzystka wielokrotnie uczestniczyła w konkursach ortograficznych na różnych szczeblach udowadniając, że dla prawdziwego humanisty polszczyzna, choć niewątpliwie trudna,  może być fascynująca, atrakcyjna i inspirująca do nieustannego doskonalenia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Anna Żaczek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content