Klasa 2a w muzeum

Uczniowie klasy 2 a wraz z nauczycielką Agnieszką Pawłowską – Kalinowską wzięli udział w otwarciu wystawy „100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914 – 2014. I wojna światowa w zbiorach Muzeum w Łowiczu”.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy uczestnicy wysłuchali wykładów Piotra Wojtasika o Operacji Łódzkiej oraz Macieja Malangiewicza nt. sytuacji w Łowiczu w czasie I wojny światowej.

Piotr Moskwa – rekonstruktor ze Skierniewic zaprezentował umundurowanie niemieckich i rosyjskich żołnierzy.

Wystawa jest częścią projektu „Polacy w I wojnie światowej – 100. rocznica Operacji Łódzkiej 1914 – 2014” realizowanego przez Łódzki Dom Kultury. „Celem jest upowszechnianie wiedzy o historii i dziedzictwie kulturowym regionu łódzkiego związanym z największą bitwą manewrową z początkowego okresu I wojny światowej na froncie wschodnim. Składa się z plansz informacyjnych przedstawiających wydarzenia i miejsca regionu łódzkiego z okresu bitwy pod Łodzią w listopadzie-grudniu 1914 r. nazywanej „Operacją Łódzką”, a także opisujących wydarzenia w Łowiczu podczas I wojny światowej. Prezentuje również liczne eksponaty w postaci uzbrojenia i wyposażenia żołnierskiego pochodzącego z pól bitewnych 1914 r., umundurowania, druków ulotnych ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Łowiczu i kolekcji prywatnych” – rel. Dyr. Muzeum w Łowiczu Marzeny Kozaneckiej-Zwierz. 

oprac. A. Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content