Klasa 3e na ćwiczeniach

IIIE uczestniczyła w ćwiczeniach służb mundurowych

27 października młodzież z klasy III E naszego liceum wraz z nauczycielem zagadnień penitencjarnych uczestniczyła w ogólnopolskich ćwiczeniach „Jesień 2017”. Ćwiczenia takie odbywały się w wybranych 15 jednostkach penitencjarnych w kraju, Zakład Karny w Łowiczu został wyznaczony do przeprowadzenia ćwiczeń w okręgu łódzkim. Manewry składały się z kilku epizodów ćwiczonych na terenie jednostki i obszarze przyległym do ZK. Był to m.in. bunt osadzonych, którego eskalacji zapobiegła Grupa Interwencyjna Służby Więziennej, wybuchł pożar, który gasiło kilka jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w jednym z epizodów ? barykadowali wjazd do ZK i próbowali wtargnąć na teren ZK, doszło do interwencji policji, aresztowań i spisania uczestników protestu. W kolejnym epizodzie, który młodzież mogła obserwować, ćwiczono współdziałanie wszystkich służb. Doszło do zderzenia więźniarki SW z cysterną przewożącą ładunek chemiczny.

Bezpieczeństwo konwoju zabezpieczył oddział GISW, związki chemiczne neutralizowali strażacy Ratownictwa Chemicznego, ratownicy medyczni opatrywali rannych, policja zabezpieczała teren zdarzenia. Szczególnie duże zainteresowało młodzieży wzbudziła Grupa Interwencyjna SW ? specjalna grupa ?komandosów? Służby Więziennej używana w szczególnie trudnych sytuacjach. Obserwatorami ćwiczeń byli dyrektorzy i kierownicy ochrony wszystkich jednostek penitencjarnych okręgu łódzkiego, komendanci Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Policji w Łowiczu, członkowie powiatowego sztabu zarządzania kryzysowego. Po zakończeniu ćwiczeń wszystkie formacje uczestniczyły w ich podsumowaniu. Podziękowania dla młodzieży II LO złożyli: dyrektor okręgowy SW płk Jacek Lenart, dyrektor ZK Łowicz ppłk Krzysztof Sznicer i Starosta Łowicki Krzysztof Figat.
Ćwiczenia były dla uczniów cennym doświadczeniem, umożliwiły obserwację działań różnych służb mundurowych w sytuacjach kryzysowych.

zdj. ZK, lowicz24

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content