Kolejne warsztaty w ramach projektu ERASMUS+ „Nasze dane, nasza odpowiedzialność”. Tym razem – jak mądrze i kulturalnie debatować – Debata oksfordzka

W dniach 20 i 21 kwietnia odbyły się kolejne, tym razem dwudniowe, warsztaty w ramach projektu Erasmus+ „Nasze dane, Nasza odpowiedzialność”, do którego II Liceum Ogólnokształcące przystąpiło jako partner.
Uczniowie uczyli się zasad prowadzenia debaty oksfordzkiej pod okiem prowadzącego tę część warsztatów – Tomasza Żabki. Poznali role poszczególnych mówców, zasady prowadzenia dyskusji, tworzenia argumentów, jak i kontrargumentów, uzasadniania swojego stanowiska.
Dodatkowo na podstawie Testu Belbina, poznali opis roli, jaką mogliby odgrywać w grupie. Na podstawie wyników można próbować analizować, jak zbudować sukces na bazie swoich mocnych stron i talentów. Tą tematyką zajęła się prowadząca całość warsztatów Monika Bocian.
Najciekawszą częścią zajęć była próba debaty i to bez przygotowania. Uczestnicy zmierzyli się z między innymi z tematem: „W Polsce powinna zostać wybudowana elektrownia atomowa”. Była to część ćwiczeniowa, pozwalająca na sprawdzenie swoich możliwości w prawdziwej dyskusji. Przez ponad miesiąc uczestnicy będą się przygotowywać do Turnieju debat, który odbędzie się w czerwcu. Tematyka debaty jest już znana: ochrona danych osobowych. Zagadnienia dotyczące tego tematu poprowadziła Agnieszka Pawłowska-Kalinowska. Uczestnicy mają teraz czas na przygotowanie argumentów propozycji i opozycji. W warsztatach wzięło udział aż 49 uczestników. Cieszymy się z takiego zainteresowania, gdyż to większa liczba uczestników, niż zakłada projekt.
Opracowała: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content