Łowicki senior – żywa lekcja historii

15 listopada 2013 r.
W naszej szkole odbyła się kolejna – trzecia już – żywa lekcja historii zaplanowana w ramach projektu „Łowicki senior – żywa lekcja historii. Od demokracji ludowej do demokracji współczesnej”.

Jak wyglądało życie w czasie stanu wojennego?
Na to pytanie odpowiadali członkowie Klubu Seniora „Radość” i główny prelegent – Prezes Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk dr Tadeusz Żaczek.Wysłuchaliśmy wspomnień p. Anny Bieguszewskiej, p. Krystyny Kunikowskiej, p. Władysławy Godziszewskiej, p. Krystyny Kaby, p. Czesława Przychodzenia. Do wspomnień przyłączyli się również zaproszeni goście – internowany w czasie stanu wojennego działacz „Solidarności” Andrzej Jankowskioraz pracownik służb więziennych w czasie stanu wojennego Krzysztof M. Wiśniewski. Tadeusz Żaczek wzbogacił swoje wystąpienie wspomnieniami z tego okresu ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego, który zebrał je w książeczce pt. „Stan wojenny w Łowiczu na wesoło”.

Lekcja została wzbogacona o materiały video oraz liczne rekwizyty: zdjęcia, dokumenty i liczne pamiątki. Uczestnicy lekcji wysłuchali również piosenek„Piwnicy pod Baranami” jak i Jacka Kaczmarskiego. Ciekawym elementem, przypominającym tamte czasy było wydawanie „towarów reglamentowanych” na kartki, które zostały specjalnie przygotowane na tę lekcję.

Przy tej okazji serdecznie dziękujemy mieszkańcom Łowicza, którzy spontanicznie dołączyli się do naszej akcji „żywej lekcji” i tak aktywnie włączają się w realizację projektu. dziękujemy za przekazane kopie dokumentów, które wydawane były w stanie wojennym, jak i książkę gen. Wojciecha Jaruzelskiego„Stan wojenny. Dlaczego…”.

Dziękujemy
Klub Seniora „Radość”, II LO, ŁOK

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content