Muzeum Żydów Polskich POLIN

Czy warto uczyć o Żydach?

Po wejściu do Pawilonu Wystawowego „Muzeum na kółkach”, który zagościł na Nowym Rynku w Łowiczu uczniowie odpowiadali: „warto”.

50-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w działaniach zaproponowanych przez „Muzeum na kółkach” w dniach 15 – 17 marca 2017 r.

15 marca 2017 r. – otwarcie wystawy i wycieczka po Łowiczu

Pod opieką A. Pawłowskiej-Kalinowskiej 25 osób wzięło udział w oficjalnym otwarciu wystawy, a później w wycieczce „Śladami łowickich żydów”, która wiodła ulicami Nowy Rynek, Zduńska, Starorzecze na cmentarz żydowski przy ulicy Łęczyckiej. Uczestnicy to przede wszystkim uczniowie, którzy uczą się historii na poziomie rozszerzonym.
Tuż przed otwarciem pawilonu udało nam się spotkać z edukatorem muzeum, który w bardzo ciekawy sposób prezentował elementy kultury i religii żydowskiej.
Poznaliśmy nieznane historie od osoby, która jest fascynatem swojego zajęcia. Opowiadał tak ciekawie, że wszyscy członkowie naszej grupy chcieli zostać i słuchać dalej. Mimo zachwytu nad sposobem przedstawienia kultury żydowskiej udaliśmy się wraz ze wszystkimi w drogę na cmentarz żydowski. Dla niektórych z nas była to pierwsza wizyta na tym cmentarzu.

16 marca 2017 r. – drugi dzień spotkania z tematyką łowickich Żydów

Wydarzenia tego dnia zaliczamy również do bardzo ciekawych. Uczniowie podzieleni na trzy grupy mieli okazję poznawać historię społeczności żydowskiej. 8-osobowa grupa pracowała na warsztatach w przestrzeni miejskiej. Zajęcia rozpoczęły się w Łowickim Ośrodku Kultury w Pracowni na Strychu. Wraz z uczniami innych szkół próbowali przywrócić choć na chwilę dawny wygląd ulicy Zduńskiej. Z przygotowanych materiałów budowali m. in. synagogę, która kiedyś istniała przy ulicy Zduńskiej. Efekty ich pracy możemy obejrzeć na fotografiach.
Druga grupa uczniów, pod opieką Agnieszki Wróbel, wzięła udział w warsztatach „wycinanka żydowska” w Muzeum w Łowiczu. Wykonanie takiej wycinanki wymagało precyzji i nie lada umiejętności od uczestników. Jak sobie poradzili obrazują najlepiej poniższe zdjęcia.

Największa, 18-osobowa grupa wzięła udział w warsztatach pt. „Wrogość, obojętność, pomoc”, które odbyły się w naszej szkole. Wzięli w nich udział uczniowie naszego liceum, ZSP nr 3, ZSP nr 4, Gimnazjum nr 4. Łącznie 40 osób pracowało z historycznym tekstem źródłowym i wykonywało ćwiczenia zaproponowane przez edukatorów „Muzeum na kółkach”. Aktywna praca spowodowała, że dwugodzinne zajęcia okazały się doskonałą formą dla realizacji kilku tematów z języka polskiego jak i historii. Warsztat ukazał cały wachlarz postaw wobec Zagłady, od otwartej wrogości po bezinteresowną gotowość oddania życia za drugiego człowieka. Głęboko wnikał w problemy związane z ratowaniem. Sposób prowadzenia zajęć był dla uczniów początkowo zaskakujący. Aktywna forma pracy wciągnęła ich bardzo szybko do działania. Pracowali idealnie – komentował prowadzący Franciszek.
Na koniec wszyscy obejrzeli film, który niósł przepiękne przesłanie „Nawet jeśli się nie kochacie, to się szanujcie”. Ukazywał formę wdzięczności za udzieloną pomoc. Cieszymy się bardzo, że właśnie takie przesłanie zamykało te zajęcia. Doskonale wpisuje się w ideę wychowania młodych ludzi w szkołach, a szczególnie naszej.

17 marca 2017 r. – ostatni dzień zajęć edukacyjnych 

Grupa, która pracowała na warsztatach w przestrzeni miejskiej dokończyła swoje dzieło. Przenieśli się na ulicę Zduńską, gdzie zainstalowali wykonane przez siebie elementy. Opowiadali mieszkańcom Łowicza, które budynki stanowiły część architektury żydowskiej, a które zniknęły z przestrzeni miejskiej na zawsze.

Druga grupa udała się do ZSP nr 3, gdzie odbyło się kolejne spotkanie z uczniami naszej szkoły, ZSP nr 3, ZSP nr 4 i Gimnazjum Nr 4. Poruszano temat: „Wspólny dom. O Polsce wielu kultur”. Tym razem zajęcia poprowadził Szymon – drugi z edukatorów „Muzeum na Kółkach”. Na korytarzu uczniowie znaleźli porzucony plecak. Próbowali ustalić do kogo należał. Ustalali kim jest właściciel, tworząc opowieść o życiu tej osoby. Poznawali podstawowe elementy kultury żydowskiej i kwestie związane z wyborem żydowskiej tożsamości.

Na koniec odgrywali scenki, wcielając się w role osób występujących w poznanej historii. Warsztaty poruszały bardzo ważny problem postaw antysemickich w polskim społeczeństwie.

Wizyta w pawilonie „Muzeum na kółkach” – klasa 2a.

Ostatnim elementem naszego udziału w realizowanym projekcie była wizyta klasy 2 a w Pawilonie zainstalowanym na Nowym Rynku. Uczniowie poznali historię narodu żydowskiego, elementy kultury, języka, religii. Wysłuchali modlitwy rozpoczynającej szabat, poznali alfabet hebrajski i dowiedzieli się, co znaczy koszerność.

Czas, który spędziliśmy podczas trzech dni udziału w projekcie
wszyscy uznaliśmy za bardzo ciekawy i na pewno nie stracony,

za co serdecznie dziękujemy
„Muzeum na kółkach” Polin,
Muzeum w Łowiczu
i Łowickiemu Ośrodkowi Kultury

uczniowie i nauczyciele II LO. 

Uczniowie biorący udział we wszystkich zajęciach w ramach projektu realizowanego przez „Muzeum na kółkach” Polin w dniach 15 – 17 marca 2017 r. w Łowiczu.

1. Anna Haczykowska
2. Karolina Kołaczyk
3. Hubert Sikorski
4. Oliwia Pełka
5. Aleksandra Bończewska
6. Monika Jesiotr
7. Dawid Ociela
8. Kacper Myszkowski
9. Magdalena Zajcew
10. Julia Felczyńska
11. Klaudia Zagawa
12. Karolina Stępień
13. Szymon Gala
14. Jan Dzik
15. Maria Włóka
16. Gabriela Konopińska
17. Barbara Gawron
18. Bruno Wawrzyniecki
19. Mateusz Jagiełło
20. Norbert Furmańczyk
21. Jakub Ziółkowski
22. Karolina Surma
23. Aleksander Stępiński
24. Kacper Wiechno
25. Sylwia Czechowska
26. Jakub Kurczak
27. Norbert Furmańczyk
28. Maja Foks
29. Justyna Kubiak
30. Sylwia Łukawska
31. Oliwia Dałek
32. Magda Wróbel
33. Martyna Buczyńska
34. Dominika Dałek
35. Justyna Antosik
36. Anita Brodecka
37. Patryk Mróz
38. Elżbieta Podwójci
39. Aleksandra Lichman
40. Michalina Bogucka
41. Julia Warzywoda
42. Karolina Antosik
43. Elżbieta Gajda
44. Elżbieta Smolarek
45. Magda Wolska
46. Weronika Bębenista
47. Barbara Gawron
48. Kamila Stańczyk
49. Kacper Myszkowski
50. Julia Mrzygłód

Scroll to Top
Skip to content