Nasza szkoła z certyfikatem niderlandzkiego Uniwersytetu w Lejdzie

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie naszej szkoły  we współpracy z I Liceum im. Stefana Żeromskiego w Opocznie w ramach obchodów 100 – lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej, realizowali projekt „Astronomiczna przygoda”. Projekt podlegał weryfikacji Koordynatorom IAU100  z Uniwersytetu w Lejdzie (Niderlandy) (najstarszego niderlandzkiego uniwersytetu z którym związanych było aż 16 laureatów Nagrody Nobla, w tym słynny Albert Einstein).

Projekt dotyczył 50. Rocznicy Lądowania Człowieka na Księżycu. Głównym jego celem było upowszechnianie w środowisku zarówno szkolnym, jak i lokalnym sylwetek słynnych astronomów polskich i zagranicznych wraz z ich wkładem w rozwój nauki. Ogółem w działaniach Międzynarodowej Unii Astronomicznej udział wzięło 140 państw, odbyło się 5000 wydarzeń, w tym nasze opoczyńsko – łowickie. Nad poprawną realizacją lokalnych zadań czuwały opiekunki: pani Magdalena Przyłuska (Łowicz) i pani Marzena Papis (Opoczno).

Projekt „Astronomiczna przygoda” w dużym stopniu opierał się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Skłaniał młodych ludzi do kreatywności, sumienności i wytrwałości w realizacji zadań. Wymagał spójnego działania w zespole. Zapowiedzią realizacji przedsięwzięcia była ścienna gazetka poświęcona misji Apollo 11 ze słynną wypowiedzią, z 20 lipca 1969 roku, Neila Armstronga „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Czas realizacji projektu „Astronomiczna przygoda” był swego rodzaju hołdem, złożonym przez młodzież z Opoczna i Łowicza, polskiej i światowej nauce, nieugiętym badaczom kosmosu i otaczającego świata oraz wychodzącym poza ramy uczestnikom lotów kosmicznych. Najważniejsze, że treści kosmiczne niosą cenne walory edukacyjno-wychowawcze, a w tym przypadku sprzyjały efektywnej współpracy międzyszkolnej.

Opracowała: Magdalena Przyłuska

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content