Natasza Kosmowska z awansem do etapu ustnego zawodów okręgowych LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

11 lutego 2023 roku Natasza Kosmowska, uczennica klasy IVH, wzięła udział w pisemnych eliminacjach rejonowego etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. To trzystopniowa Olimpiada przeznaczona dla uczniów szkół ponadpodstawowych, która co roku przyciąga najzdolniejszą młodzież z całej Polski. Do tego szczebla zawodów dotarło 38 najlepszych uczniów z okręgu łódzkiego, których prace pisemne zostały najwyżej ocenione przez komisję konkursową.  Zmagania olimpijczyków w zawodach okręgowych II stopnia w części pisemnej składały się z dwóch etapów. W części pierwszej, trwającej 240 minut, uczniowie musieli napisać pracę w formie rozprawki lub interpretacji utworu lirycznego, w której należało wykazać się nie tylko znajomością literatury z zakresu szkoły ponadpodstawowej, ale również szeroką wiedzą dotyczącą zjawisk literackich, teorii związanej z uwarunkowaniami historycznoliterackimi oraz kontekstami. Druga część konkursu to specjalistyczny test językowy obejmujący teorię i zadania praktyczne z  gramatyki, na wykonanie których uczestnicy mieli 90 minut. Łączna suma punktów z testu i pracy literackiej Nataszy na temat: „Status i funkcje wspomnienia w literaturze fikcjonalnej i piśmiennictwie (auto)biograficznym – omów na wybranych przykładach” pozwoliły jej awansować do kolejnego, ustnego etapu zmagań olimpijskich.

Eliminacje ustne zawodów okręgowych II stopnia OLiJP, które odbędą się 4 marca 2023 roku, będą miały formę obrony pracy pisemnej zaprezentowanej przez uczennicę na I etapie konkursu. Zadaniem Nataszy będzie wykazać słuszność tez, twierdzeń i obserwacji, które przedstawiła w swojej pracy pt.:„ Postęp techniczny w ujęciu literackim i refleksji humanistycznej. Wizja dehumanizacji w technologicznych utopiach i dystopiach.” Etap ustny zakłada również sprawdzenie przez jury ogólnej wiedzy historyczno i teoretycznoliterackiej olimpijczyka i obejmuje pytania dotyczące zagadnień stylistycznych oraz językowych.

Udział w etapie ustnym zawodów okręgowych II stopnia Olimpiady Literatury i Języka Polskiego to niezwykłe osiągnięcie. Natasza Kosmowska znalazła się tym samym w elitarnym gronie szczególnie uzdolnionych humanistów i potwierdziła swoją ogromną wiedzę, umiejętności literackie oraz prawdziwy talent. Jej droga do tego poziomu pokazuje, że wytrwałość, praca i pasja to sprawdzony przepis na sukces.

Gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za powodzenie na kolejnych etapach zmagań olimpijskich, które pomagają Nataszy spełniać marzenia i otwierają przed nią drzwi do świata wielkiej literatury.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content