Nietypowa lekcja historii dla klas mundurowych

W związku z 80 Rocznicą Zbrodni Katyńskiej w II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu odbyło się spotkanie z młodzieżą poświęcone historii funkcjonariuszy Policji Państwowej – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Młodzież miała również okazję zapoznać się z zawodem policjanta i procesem rekrutacji do służby.

9 października 2020 roku, w związku z obchodzoną w tym roku 80 Rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w II Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu odbyła się nietypowa lekcja historii poświęcona funkcjonariuszom Policji Państwowej – ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Wykład poprowadził Pan Jarosław Olbrychowski – Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi. Spotkanie odbyło się  z zachowaniem reżimu sanitarnego, a uczestniczyła w nim młodzież z klas mundurowych oraz delegacja policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu. Prezes Olbrychowski z pasją opowiadał o organizacji i funkcjonowaniu Policji Państwowej. Prezentacja była przeplatana licznymi zdjęciami z tamtych czasów. Prezes mówił o etosie zawodu policjanta dawniej i dziś. Następnie przekazał młodzieży wiedzę na temat tragicznych losów jakie spotkały funkcjonariuszy Policji Państwowej,  których tysiące zginęło od strzału w tył głowy. W swoim wystąpieniu nawiązał również do rodziny Jana i Jana Kazimierza Piwowarczyków, których losy były również tragiczne.  Na budynku Komendy Powiatowej Policji w Łowiczu w listopadzie 2017 roku zawisła tablica poświęcona ich pamięci. Warsztaty były niezwykle interesujące. Młodzież otrzymała pamiątki, a najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali kasiążkę  autorstwa Jarosława Olbrychowskiego „Widziani Oczami Pokoleń”. Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi jest organizacją, która kultywując pamięć o funkcjonariuszach Policji Państwowej nie tylko dba o prawdę historyczną, ale również rozwija zainteresowanie tym tematem w wielu instytucjach, inspiruje osoby prywatne i szerzy wiedzę wśród młodego pokolenia Polaków.

Podczas spotkania młodzież otrzymała także informacje dotyczące doboru do służby w Policji. Funkcjonariusze opowiadali jak wygląda ich służba i jakie wymogi są stawiane kandydatom do służby oraz jakie cechy powinien mieć policjant. Zainteresowana służbą w Policji młodzież zadawała mundurowym pytania. Rozdane zostały ulotki dotyczące procesu rekrutacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content