Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Akademia szkolna w wykonaniu klasy 2A

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości odśpiewano 4 zwrotki Hymnu Narodowego. 9 listopada o godzinie 11.11. uczniowie i nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Łowiczu włączyli się w akcję „Rekord dla Niepodległej” organizowanej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Uroczyste odśpiewanie Hymnu rozpoczęło akademię szkolną przygotowaną przez klasę 2 A. Scenę udekorowano biało–czerwonymi i narodowymi elementami: flaga, godło. Na scenie rozrzucone jesienne liście, stojące krzyże, a na nich nekrologi z datami ważnych wydarzeń historycznych: 1772, 1793, 1795, 1830, 1863, 1914. Na krzyżach powieszone zniszczone hełmy. Akademię rozpoczęły dźwięki Introdukcji F. Chopina „Pragnienie miłości”. W trakcie akademii słychać było również „Preludium e – moll op. 28 nr 4”, które towarzyszyło całej inscenizacji. Podczas uroczystości usłyszeliśmy wiele fragmentów podkreślających trudny i ważny czas walki o niepodległość i chwały podczas jej odzyskiwania, m.in. :

„Boże! Sto lat niewoli znieśliśmy w pokorze.

Wyzuci z ziemi, pogardą karmieni.

Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może.

Twoja opatrzność zło w dobro przemieni…”

„Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy, Co nam obca moc wydarła, szablą odbijemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem złączym się z narodem. „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża. Kadry armii polskiej wkroczyły na ziemię Królestwa Polskiego, zajmując ją na rzecz właściwego, istotnego, jedynego gospodarza – Ludu Polskiego, który ją swą krwawicą użyźnił i wzbogacił. Zajmują ją w imieniu Władzy Naczelnej Rządu Narodowego. Niesiemy całemu Narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju.”

„Dzisiaj wielka jest rocznica – 11 listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę, Hołd wdzięczności Polska składa. Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę w szkole, to, że tylko z kart historii poznajemy dziś niewolę. Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto… i me serce się raduje, że obchodzę Polski Święto”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content