Obchody Dnia Patrona oraz ślubowanie klas pierwszych i drugich

Obchody Dnia Patrona to podniosła uroczystość dla całej społeczności szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. Tradycją jest, że święto to przypada na 25 października i uwzględnia dwa bardzo istotne dla młodzieży wydarzenia, tj. ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły oraz umowne imieniny patrona szkoły – Mikołaja Kopernika, słynnego na cały świat prawnika, urzędnika, dyplomatę, lekarza, doktora prawa kanonicznego, zajmującego się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Kopernik, najbardziej znany jako astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego stał się również głównym bohaterem części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy 2c o nachyleniu medycznym. W nostalgicznej scenerii, nawiązującej do pomieszczeń starej biblioteki przepełnionej księgami, w świetle świec, podczas krótkiego wywiadu z Mikołajem Kopernikiem, uczniowie klas pierwszych i drugich otrzymali krótką lekcję historii i astronomii. Główny bohater dzisiejszych obchodów podzielił się z młodzieżą swoją mądrością i przekazał cenne wskazówki co do wyboru właściwej drogi życiowej.

Jednak najważniejsza i najbardziej podniosła była część spotkania poświęcona uroczystemu przyjęciu uczniów klas pierwszych i drugich w poczet społeczności szkolnej poprzez ślubowanie na sztandar szkoły. Reprezentanci klas w obecności swoich starszych kolegów i koleżanek oraz wychowawców i dyrekcji szkoły uroczyście ślubowali m.in. dbać o honor i dobre imię szkoły, wykorzystywać zdobywaną wiedzę i umiejętności dla własnego dobra i dobra Ojczyzny, z szacunkiem odnosić się do rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły oraz kształcić w sobie cechy, które posiadał patron, a w szczególności umiłowanie do nauki i drugiego człowieka.

Po uroczystej akademii uczniowie klas pierwszych i drugich udali się na seans o kosmosie do planetarium przygotowanego na sali gimnastycznej. Była to niespodzianka dla uczniów przygotowana przez Radę Rodziców II LO.

Opracowała: Agnieszka Anyszewska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content