Rocznica odbicia Cyfry

8 marca – 72. rocznica bohaterskiego czynu, jakim było odbicie jednego z członków Armii Krajowej Zbigniewa Fereta ps. Cyfra z więzienia NKWD, mieszczącego się przy ul. Kurkowej w Łowiczu.

Delegacja członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu wraz z uczniami II LO wzięła udział w uroczystościach 72. rocznicy odbicia ?Cyfry?. Podczas uroczystości przypomniano ważne wydarzenia z 8 marca 1945 r.

Siedemnastoletni harcerz Kazimierz Chmielewski Gryf chciał za wszelką cenę odbić z więzienia przyjaciela Zbigniewa Fereta, schwytanego przez NKWD i UB. Wymyślił plan, który zakładał przejęcie kontroli nad więzieniem przy ul. Kurkowej w Łowiczu. Zrealizował go 8 marca wraz z grupą kolegów. Brawurowa akcja jedenastu harcerzy Szarych Szeregów doprowadziła do uwolnienia Zbigniewa Fereta oraz 70. więźniów, przetrzymywanych przez NKWD w łowickim więzieniu. Podczas akcji, zwanej również łowickim Małym Arsenałem, trwającej 40 minut nie padł żaden strzał. Nikt w trakcie jej przeprowadzania nie zginął.

Sylwetki jedenastu harcerzy, którzy 72 lata temu przeprowadzili akcję uwolnienia Zbigniewa Fereta ps. ?Cyfra przedstawił burmistrz Krzysztof Kaliński. Ordynariusz diecezji łowickiej zwrócił natomiast uwagę na wartości, jakie kierowały uczestnikami tamtych wydarzeń. Była to wolność i swoboda życia. Podczas uroczystości obecny był ks. prałat Stefan Wysocki.
W uroczystościach wzięli udział m.in. członkowie rodzin uczestników tamtych wydarzeń.

oprac. Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content