Turniej klas mundurowych

W dniach 5-7 kwietnia 2017 roku uczniowie II LO uczący się w klasach o profilu obrona i bezpieczeństwo publiczne wraz z nauczycielką wychowania fizycznego p.Magdaleną Ochmańską-Zrazek uczestniczyli w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych w Lgocie. W zawodach miały prawo startować zespoły, które pomyślnie przeszły przez eliminacje rozegrane we Włocławku i Krakowie, gdzie startowało 170 drużyn z całej Polski. Awans uzyskało 60 zespołów. Naszą szkołę reprezentowały trzy duety: Bartłomiej Sekuła i Mieszko Brzózka (klasa IIIE), Kamil Zagawa i Kacper Owczarek ( klasa IIIE), Adrian Rosa i Mateusz Sekuła ( klasa IE).

Turniej odbywał się w bardzo urokliwej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Otwarcia imprezy dokonał generał Mirosław Bieniek. Organizator turnieju zadbał o to, aby młodzież nie miała zbyt wiele czasu na odpoczynek. Konkurencje, których podczas trzydniowej imprezy zaplanowano 10, odbywały się od świtu aż po świt.

Pierwszego dnia miał miejsce „Leśny tor przeszkód”, marszobieg na orientację oraz test obejmujący wiedzę z zakresu: historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa, edukacji policyjnej, wojskowej i strażackiej. W pierwszej nocnej konkurencji („O jeden most za daleko”) uczestnicy musieli zmierzyć się z miejscową rzeką. Była to konkurencja dosłownie mrożąca krew w żyłach, gdyż woda miała ok. 5 stopni Celsjusza.

Drugiego dnia uczestnicy rywalizowali w kategorii pierwsza pomoc przedmedyczna, a nad ich bezpieczeństwem czuwał GOPR – grupa Jurajska. Młodzież startowała w konkurencjach: „Przełęcz ocalonych” czyli przemieszczenie się po dwóch linach zawieszonych między skałami na wysokości około 20 metrów, „Tylko dla orłów” czyli zjazd na linach alpinistycznych po skale wysokości około 20 metrów z przepięciem plecaka w połowie wysokości. Wieczorno-nocna konkurencja „Rozwinięcie gaśnicze” plus pływanie pontonami po jeziorze zakończyła się ok. godziny 2.00 w nocy, a już o 6.00 rano rozpoczynała się następna, czyli „Bieg katorżnika”, nazwany tu „Wzgórze 1308”.

Trzeci dzień zmagań to oprócz „Wzgórza 1308” strzelanie z pistoletu GLOCK i AKMS (kałasznikow). We wszystkich tych konkurencjach uczniowie naszej szkoły wykazali się nie tylko niezwykłą sprawnością fizyczną, ale również determinacją, odpornością psychiczną oraz umiejętnością współpracy w zespole. Świetnie radzili sobie z trudnymi zadaniami, pokonywali przeciwników, ale przede wszystkim własne słabości i możliwości organizmu. Warto dodać, że w tego typu turnieju startowali po raz pierwszy i przygotowując się, nie wiedzieli co kryje się pod tajemniczymi nazwami poszczególnych konkurencji.

Podsumowanie imprezy odbyło się 7 kwietnia o godzinie 13.00 w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach. W turnieju sklasyfikowanych zostało 57 zespołów. W klasyfikacji generalnej na piątym miejscu uplasował się duet Mieszko Brzózka i Bartłomiej Sekuła z klasy IIIE – uzyskując 438 pkt. (strata do czwartego miejsca 1 punkt, a do podium 7 punktów), na 14 miejscu znaleźli się uczniowie z klasy IE Adrian Rosa i Mateusz Sekuła – 364 pkt.. Nasz trzeci zespół ukończył rywalizację na miejscu 37 – 257 pkt.. Wszyscy otrzymali dyplomy za udział w finale ogólnopolskim, a ponadto Mieszko i Bartek odebrali nagrodę za zwycięstwo w konkurencji „Leśny tor przeszkód”.
Gratulujemy wszystkim naszym zawodnikom i jesteśmy dumni z ich osiągnięć oraz postawy w całym turnieju.

oprac. M. Ochmańska-Zrazek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content