Uczniowie 3E z wizytą w więzieniu

23 lutego uczniowie klasy 3E o profilu obronnym odbyli zajęcia z zagadnień penitencjarnych na terenie Zakładu Karnego w Łowiczu. W ramach lekcji w roku szkolnym uczniowie poznają m.in. historię więziennictwa, przepisy i zasady odbywania kary pozbawienia wolności, regulacje międzynarodowe dotyczące więziennictwa, zasady funkcjonowania zakładów karnych w Polsce, systemy odbywania kary, ale również mają możliwość zapoznania się z zasadami przyjęć do Służby Więziennej oraz specyfiką pracy w poszczególnych działach służby.
W miniony piątek w ramach zajęć uczniowie w praktyce poznawali specyfikę służby ochronnej ZK. Mieli okazję zapoznać się m.in ze środkami ochrony funkcjonariuszy SW, zasadami pracy funkcjonariuszy pełniących służbę bramowego, oddziałowego, spacerowego, doprowadzającego. Zwiedzili jeden z oddziałów mieszkalnych, dyżurkę oddziałowego, rozmównicę telefoniczną, plac spacerowy. Przy okazji zobaczyli też warunki pracy wychowawcy oddziału. Ponadto mieli okazję zobaczyć stanowisko dowodzenia i zapoznać się ze specyfiką służby dowódcy zmiany oraz funkcjonariusza na stanowisku monitoringu. Dodajmy, że takiej możliwości nie mają uczniowie innych szkół, zazwyczaj uczestniczący w zajęciach profilaktycznych tylko w świetlicy ZK.

Zajęcia w Zakładzie Karnym pozwoliły zobaczyć i zapoznać się „na żywo” z zagadnieniami więziennictwa dotychczas omawianymi podczas zajęć teoretycznych. Zajęcia prowadził nauczyciel edukacji obronnej II LO mjr Zdzisław Kryściak, część uczniów po terenie ZK oprowadzał por. Rafał Gospoś.

Opracował: Zdzisław Kryściak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content