Warsztaty na Wydziale Biologii Uniwersytetu Łódzkiego

14 lutego 2018 r. uczniowie klas drugich i trzecich, którzy interesują się biologią, wzięli udział w wykładach na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska w ramach programu „Uniwersytet zawsze otwarty” zorganizowanych przez nauczyciela biologii- p. Kamilę Stępień.
Pierwsze zajęcia dotyczyły zastosowania drobnoustrojów w przemyśle i biotechnologii. Zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce w postaci barwienia metodą Grama. Zajęcia w formie warsztatowej były dla nas bardzo ciekawe, ponieważ mogliśmy samodzielnie przeprowadzić eksperymenty biologiczne. Nauczyliśmy się metodyki barwienia oraz wykorzystania tej metody w różnych gałęziach przemysłu.  Następne zajęcia dotyczyły: „Różnego oblicza komórkowego źródła energii- czyli cała prawda o mitochondriach”, na których spotkaliśmy wykładowcę zafascynowanego tą tematyką:), czyli naukowca w szerokim tego słowa znaczeniu:).

Uczniowie klas trzecich z kolei uczestniczyli w zajęciach, gdzie tematem przewodnim był genom oraz izolacja DNA z kiwi domowymi sposobami. Prowadzące przypomniały wiadomości dotyczące budowy kwasów nukleinowych, a następnie odbył się wykład na temat inwazji biologicznych. Poznaliśmy również gatunki inwazyjne występujące w Polsce i sposoby ich rozprzestrzeniania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content