25 – 27 września 2014 r. Zjazd członków Stowarzyszenia Szare Szeregi Oddział w Łowiczu. 75. rocznica powstania Szarych Szeregów
W czwartek 25 września rozpoczął się Zjazd Członków Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu. Tego samego dnia o godz. 18.00 rozpoczęły się obrady Walnego Zgromadzenia Członków, na którym podejmowano ważne dla Oddziału decyzje.
26 września o godz. 9.00 członkowie oddziału i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mszy Świętej w Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, której przewodniczył ksiądz prałat harcmistrz Stefan Wysocki kapelan Szarych Szeregów.
O godz. 11.00 wszyscy uczestnicy zjazdu wzięli udział w specjalnie przygotowanej na tę okazję akademii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.
W zjeździe udział wzięli: komendant Janusz Karpiński,
ksiądz Stefan Wysocki,
prezes łowickiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów Kazimierz Szymański,
Jan Straszyński,
Aleksander Główka,
Jerzy Kołodziejski,
Stanisław Kowalczyk,
Henryk Wojda,
Zdzisław Ziółkowski,
Jerzy Wojda,
Halina i Andrzej Straszyńscy.
Akademię otworzyli: dyrektor szkoły Dorota Urbańska wspólnie z prezesem Kazimierzem Szymańskim. Uroczystość poprowadzili Weronika Szczepańska i Kamil Krawczyk. Młodzież przypomniała historię powstania Szarych Szeregów i główne idee konspiracyjnego harcerstwa. Uczniowie przypomnieli fragmenty gawęd Stanisława Broniewskiego „Orszy”. Akademię przygotowały nauczycielki Agnieszka Pawłowska-Kalinowska i Anna Żaczek. Otrzymały serdeczne podziękowanie za włożony trud od księdza prałata Stefana Wysockiego.
Wieczorem wszyscy zasiedli przy ognisku przygotowanym przez Pierwszy Łowicki Szczep „Pełnia”. Wysłuchali gawędy i wspomnień komendanta Janusza Karpińskiego, prezesa Oddziału Kazimierza Szymańskiego i Jana Straszyńskiego.
W sobotę 27 września miała miejsce uroczysta sesja popularno-naukowa, podczas której wystąpili Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, Marek Wojtylak, Tadeusz Żaczek. Głos w dyskusji zabrali Jerzy Wojda, Kazimierz Szymański, Jan Straszyński, Krystyna Kunikowska, Anna Bieguszewska.
O zbiorach Zespołu Archiwalno-Historycznego łowickiego oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów opowiedziała Agnieszka Pawłowska-Kalinowska. Pierwsze pamiątki zostały przekazane szkole w październiku 2010 r. i początkowo zajmowały niewielką szafkę w pracowni historycznej. Powołany zespół stanął przed zadaniem posegregowania i dokonania spisu zebranych materiałów, aby można było z nich korzystać. Dziś II LO może pochwalić się całkiem pokaźnym zbiorem, a jednym z najcenniejszych dokumentów jest wykaz nazwisk i pseudonimów członków łowickiego oddziału Szarych Szeregów – ich teczki osobowe, zapiski czy publikacje. Członkowie konspiracyjnego harcerstwa zdołali także pozyskać kopie dokumentów z Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Wybrane materiały trafiły na wystawę poświęconą Szarym Szeregów, która można było obejrzeć podczas Zjazdu.
Kolejny Marek Wojtylak, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Warszawie wygłosił referat nt. młodzieżowych organizacji niepodległościowych działających w Łowiczu i powiecie łowickim po 1945 r. Słuchacze zapoznali się z działalnością takich organizacji jak „Wolność i Niepodległość” czy „Związek Bojowników o Wolność”. Prelegent mówił również o Janku Piwowarczyku, harcerzu aresztowanym i zakatowanym przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łowiczu w listopadzie 1948 r.
Tadeusz Żaczek opowiedział o akcji „M” Szarych Szeregów w Łowiczu w okresie II wojny światowej. Przypomniał historię Związku Harcerstwa Polskiego oraz cele akcji „M”, polegające na oddziaływaniu na młodzież. Jedną z głównych działalności w ramach akcji było organizowanie spotkań piłki nożnej, hokeja, piłki siatkowej czy koszykówki. Wśród innych form można wskazać na wieczorki taneczne, wyjazdy rowerowe oraz wystąpienia teatralne.
Po zakończeniu prac związanych z włączeniem zespołu archiwalno-historycznego do zasobów Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu ze zbiorów będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, nauczyciele czy studenci, ale wszyscy zainteresowani.
oprac. A. Pawłowska-Kalinowska