Członkowie Klubu Kinomana dyskutują o genialnej pamięci

Czym jest genialna pamięć? Pytanie to stało się przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania członków Klubu Kinomana, które odbyło się 15.11.2018 r.

Na początku uczniowie obejrzeli film: „Rain Man” w reżyserii Barry’ego Levinsona. Dramat opowiada o autystycznym sawancie. Pierwowzorem głównego bohatera filmu był Kim Peek, upośledzony i niezwykle uzdolniony człowiek, cierpiący najprawdopodobniej na autyzm dziecięcy, który był również sawantem.

 Zespół sawanta to szczególny stan umysłu, który sprawia, że dana osoba z jednej strony ma niski poziom inteligencji (IQ w przedziale 40-70), nie potrafi samodzielnie egzystować i jest zdana na opiekę innych, a z drugiej posiada ponadprzeciętne zdolności umysłowe w konkretnej dziedzinie, np. plastyki, muzyki, matematyki, rzadziej techniki.

Bohater filmu Barry’ego Levinsona – Charlie Babbit (Tom Cruise) dowiaduje się, że ojciec przed śmiercią zapisał swój majątek ekskluzywnemu domowi psychiatrycznemu. Charlie, skłócony z ojcem za jego życia, rusza na miejsce, by wykłócać się o spadek i dowiaduje się, że ma o 20 lat starszego, autystycznego brata (Dustin Hoffman). Porywa go i rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych. Wspólna wędrówka uświadomi Charliemu, że jego dotychczasowe życie było oparte na błędnych wartościach i fascynacjach.

Po filmie uczniowie spotkali się z trenerem technik pamięciowych- panem Markiem Więskiem, który zaprezentował im umiejętność zapamiętywania liczb binarnych (ciąg składający się z samych zer i jedynek), stanowiących podstawę do tworzenia programów komputerowych.

Uczniowie wykonywali ćwiczenia polegające na zapamiętywaniu nazw, stolic krajów i ciągów liczb, korzystając z metod pamięciowych.

Opracowała: Iwona Więsek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content