Gabriela Kucińska laureatką międzynarodowego konkursu literackiego

27 maja 2019 roku w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku odbyło się uroczyste podsumowanie XXXV Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej, w którym uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu odniosła niebywały sukces.

Gabriela Kucińska z klasy IIE ( pod opieką wychowawcy p. Magdaleny Ochmańskiej-Zrazek oraz nauczyciela języka polskiego p. Anny Żaczek) uzyskała tytuł laureata w kategorii proza, w grupie wiekowej: szkoły ponadgimnazjalne.

Czternastoosobowe jury konkursu, w skład którego weszli poeci, pisarze, dziennikarze, krytycy literaccy, historycy literatury oraz poloniści, doceniło opowiadanie Gabrysi zatytułowane „Mam na imię Janek”, a w uzasadnieniu werdyktu czytamy m.in. „oczarowała nas autentyczność, zaskoczyła powaga poruszanych problemów, otwartość na świat i ludzi, empatia i głębia odczuwania, świeżość spojrzenia, a przy tym niezwykła świadomość języka.” Zwycięzcy zostali wyłonieni w oparciu o  kryteria, spośród których jury jako najważniejsze wymienia: oryginalność pomysłu, świadomość i literackość języka oraz …talent autora.

Warto zaznaczyć, że konkurencja była ogromna. W tym roku na konkurs nadesłano 8695 prac literackich uczniów z całej Polski, a także ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Ukrainy.

Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej uznawany jest za jedną  z najbardziej prestiżowych tego typu inicjatyw w kraju, od 1984 roku promuje  młode talenty i ich twórczość, a jego skala oddziaływania ma zasięg międzynarodowy.

Zwycięskie opowiadanie Gabrysi to, jak sama napisała: „ niezwykła historia zwykłego człowieka. A może wcale nie zwykłego? ‘’. Jej sukces w międzynarodowym konkursie literackim wydaje się być równie niezwykłą historią wyjątkowego człowieka. Pozostaje  życzyć młodej utalentowanej autorce jeszcze wielu wspaniałych osiągnięć w dziedzinie literatury i kolejnych niezwykłych  historii opowiedzianych w tak spektakularny sposób.

Opracowała: Anna Żaczek

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content