GLOBE GAMES 2014

GLOBE GAMES 2014 już za nami.
W dniach 07.06. – 10.06.2014r. uczennice klasy II b: Michalina Grzelak, Sylwia Pięta i Martyna Włodarczyk wraz z opiekunką – panią Magdaleną Przyłuskąbrały udział w GLOBE GAMES 2014r. – zajęciach rozbudzających w młodych ludziach naukową ciekawość. Warsztaty terenowe i seminaria organizowane są raz w roku przez UNEP/GRID-Warszawa dla uczniów najlepszych szkół, uczestniczących w międzynarodowym programie GLOBE.

Tegoroczne ogólnopolskie spotkanie młodzieży, nauczycieli i naukowców odbyło się w Iwoniczu i okolicach. Uczestnicy podziwiali piękno przyrody Beskidu Niskiego. Podczas spotkania odbyły się dwie całodniowe, piesze wycieczki po terenie połączone z ciekawymi zadaniami i atrakcjami.

W drugim i trzecim dniu pobytu, na trasie GLOBE GAMES, zorganizowano różnorodne stanowiska badawcze. Uczniów podzielono na 12 grup ćwiczeniowych (po ok. 10-18 osób). Każda drużyna, po otrzymaniu mapy z zaznaczonymi punktami, wyruszyła w trasę na niecodzienne spotkanie z nauką. Zadaniem grupy było zgłoszenie się w wyznaczonym czasie na stanowisku i wykonanie zadań. Dla każdego miejsca zespół otrzymał opracowany zestaw zadań i formularzy do wypełnienia. Za każde polecenie wykładowcy przyznawali odpowiednią liczbę punktów, w zależności od poprawności ich wykonania.

Zadania wymagały od uczniów pewnych umiejętności np. współpracy w grupie, udzielania pierwszej pomocy, pracy z GPS-em, obsługi profesjonalnych urządzeń pomiarowych na stacji meteorologicznej, obserwacji przyrody i otaczającego krajobrazu, rozpoznawania form terenu, struktur geologicznych itp.

Uczestnicy podczas zajęć odwiedzili m.in.: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Hutę Szkła w Rymanowie, Rezerwat Prządki, Zamek „Kamieniec”, stację meteorologiczną Gwoździanka.
Uczniowie z dużym zapałem wykonywali zadania, z zainteresowaniem zwiedzali poszczególne punkty trasy i wszyscy zgodnie stwierdzili, że ich spotkane z nauką trwało zbyt krótko.

oprac. Magdalena Przyłuska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content