„Łowicki Senior – żywa lekcja historii”

Ostatnia lekcja w ramach projektu „Łowicki Senior – żywa lekcja historii”. 
W piątek, 22 listopada, odbyła się ostatnia już, czwarta lekcja w ramach projektu „Łowicki Senior – Żywa lekcja historii’. Tym razem spotkanie miało nieco inną formułę. Po wykładzie na temat „czasu przełomu” uczestnicy udali się na wycieczkę po Łowiczu, na którą zabrał wszystkich Przewodnik PTTK Zdzisław Kryściak. 
Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej naszej szkoły. Tym razem sala wyglądała zupełnie inaczej. W klimat miał nas wprowadzić symbolicznie ustawiony na środku sali „okrągły stół”. Na stolikach nazwiska osób, które brały udział w obradach okrągłego stołu. Zaś na scenie ustawiono stół również z nazwiskami uczestników obrad – symbolizował toczące się równolegle do obrad w Warszawie rozmowy w Magdalence.
Młodzież wysłuchała wykładu nauczycielki Agnieszki Pawłowskiej – Kalinowskiej na temat przemian po 1989 r. Dr Tadeusz Żaczek wspominał czas, kiedy po raz pierwszy zasiadał w radzie miejskiej. Podkreślał fakt, że czas młodej demokracji był rzeczywiście trudny. Nie wszyscy wiedzieli jak tę wolność wykorzystać. Zdzisław Kryściak wspominał czas przemian. Był wtedy uczniem piątej klasy technikum. Wraz z kolegami redagowali pierwszą gazetkę szkolną w Łowiczu. Wspominał, jak to namalowali karykaturę Wojciecha Jaruzelskiego i mimo przemian, jeszcze zostali za to mocno skrytykowani.
Nie zabrakło wspomnień członków Klubu Seniora „Radość” – Anny Bieguszewskiej, Władysławy Godziszewskiej oraz Krystyny Kunikowskiej.
Po spotkaniu uczestnicy wyszli na spacer po Łowiczu. Zobaczyli miejsca związane z PRL-em. Przeszli trasę od osiedla Kostka, Stanisławskiego, Kurkową, Nowym Rynkiem, Podrzeczną, przez Stary Rynek i wrócili Alejami Sienkiewicza, obok osiedli Noakowskiego, Starzyńskiego i Broniewskiego.
Podczas wycieczki wiele informacji okazywało się zupełnie nowych. Największą niespodzianką było bardzo miłe spotkanie. Na ulicy Krakowskiej spotkali biskupa seniora Alojzego Orszulika. Biskup z chęcią zatrzymał się na rozmowę, dzieląc się wspomnieniami z okresu, kiedy brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Podkreślił, że „w czasie rozmów było trudno, ale warto było je prowadzić”. Wspomniał również pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1983 roku i problemy, jakie wynikały z powodu chęci udziału w spotkaniu z papieżem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Ksiądz biskup przekazał młodzieży cenne przesłanie: „Uczcie się historii, bo jak mawiał Jan Paweł II, naród który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości”.
„Historia czasami przechodzi obok nas. Nikt się nie spodziewał, że dziś w dniu, kiedy rozmawiamy o roku 1989 na podrzędnej ulicy Łowicza spotkamy Tego, który w tych obradach uczestniczył” – powiedział Zdzisław Kryściak.

W tym miejscu relacji, dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu i swoją osobą przyczynili się do tego, że te żywe lekcje historii na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie II LO

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content