Niezwykłe spotkanie z niezwykłym Gościem

Młodzież naszej szkoły 27 września gościła niezwykłych gości: żydowskiego muzyka, Saula Dreiera, więźnia trzech obozów koncentracyjnych i Fabryki Schindlera, założyciela zespołu Holocaust Survivors Band i Saul’s Generation Foundation. Towarzyszyła Mu absolwentka naszej szkoły Justyna Kołaczek.

Bohater spotkania rozpoczął od słów: „Uczcie się, uczcie się, bo to jest najważniejsze. Daje wolność”.

Saul Dreier urodził się w 1925 roku w Krakowie. Przeżył obóz Płaszów, Mathausen i Linz oraz Fabrykę Schindlera. W wieku 89 lat założył zespół Holocaust Survivors Band, w którym gra na perkusji.

Saul opowiadał o tym, jak wyglądało życie w obozach. Szczególne wspomnienia dotyczyły Jego pobytu w Mathausen. Był to dla Niego najtrudniejszy czas. Opowiadał również o niezwykłym zakupie, jakiego dokonał w wieku 89 lat, bez konsultacji z żoną: perkusji. Wszyscy twierdzili, że to nie jest dobry pomysł, wszystkich jednak przekonał, że źle myśleli. Dziś gra w swoim zespole, właśnie na perkusji. Na pytanie, co Mu uratowało życie w obozach, dzięki czemu przetrwał? – odpowiedział, że nie wie. Być może Bóg Go uratował. Nie zna odpowiedzi na to pytanie. Kolejne pytania, które płynęły z sali dotyczyły także sensu życia. Jak żyć, aby być takim spełnionym człowiekiem? Odpowiedź Saula brzmiała: zdrowo się odżywiać i mieć niezachwianą wiarę, w to co się robi.

Panu Saulowi Dreierowi i Pani Justynie Kołaczek dziękujemy za wybranie naszej szkoły na takie wspaniałe spotkanie i za stworzony na nim klimat.

Opracowała: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content