Pielgrzymka strażaków do Częstochowy

W niedzielę 26 kwietnia 2015 roku jako wyróżnieni uczniowie klasy o profilu obrona i bezpieczeństwo publiczne w osobach Aleksandra Jaros, Mateusz Kołodziejski i Dawid Kaszewski uczestniczyliśmy wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu st. bryg. Jackiem Szeligowskiem w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. Po raz pierwszy w pielgrzymce strażaków wziął udział prezydent RP.

Przed głównymi uroczystościami na jasnogórskich błoniach, na skwerze Placu Biegańskiego prezydent RP Bronisław Komorowski zasadził z pomocą m.in. minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, szefa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemara Pawlaka i komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. Wiesława Leśniakiewicza – symboliczny Dąb Wdzięczności, pierwszy taki w Polsce. Do tej pory sadzono Dęby Wolności, który jako pierwszy symboliczny strażacki Dąb Wdzięczności zasadzono w Łowiczu 19 czerwca 2014 roku, podczas uroczystości Bożego Ciała również z udziałem prezydenta RP.

FILM

Jako wyróżnieni uczniowie z klasy obronnej oraz młodzież z klasy pożarniczej w Żychlinie, mieliśmy zaszczyt towarzyszyć prezydentowi RP w sadzeniu symbolicznego Dębu Wdzięczności, w którym jak tłumaczył prezydent, chodzi nie o historyczne zasługi na rzecz odzyskania wolności, ale nadzieję, że ta wolność będzie depozytem dla przyszłych pokoleń. Po uroczystościach na Placu Biegańskiego i przejściu na jasnogórskie błonia rozpoczęła się główna uroczystość o godzinie 1200, w której również uczestniczyliśmy siedząc w loży VIP-ów, jako przedstawiciele Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Uwieńczeniem była Msza Święta w intencji strażaków, podczas której zostało odnowione ślubowanie strażaków.

Po zakończeniu niedzielnych uroczystości zostaliśmy zaproszeni na obiad do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie Komendant PSP w Łowiczu zrobił nam niespodziankę. Mogliśmy oglądać sprzęt strażacki jakim dysponuje szkoła m.in. wozy strażackie i ich wyposażenie, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Około godziny 1700 opuściliśmy Centralną Szkołę PSP w Częstochowie i pełni wrażeń wróciliśmy do Łowicza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content