Pierwsze warsztaty w ramach projektu ERASMUS+ „Nasze dane, nasza odpowiedzialność”

W dniu 24 marca 2022 r. ruszyły zajęcia dla młodzieży w ramach projektu Erasmus+, do którego II Liceum Ogólnokształcące przystąpiło jako partner. To kolejny już projekt, który będzie realizowany w naszej szkole. Uczniowie będą realizować swoje działania do listopada tego roku.

Dziś podpisano również umowę o współpracy w ramach realizacji projektu „Nasze dane, nasza odpowiedzialność”. Projekt ma na celu dyskusję nad bezpieczeństwem danych w sieci w kontekście naszego uczestnictwa w życiu publicznym, w szczególności w szkołach, miejscach pracy, administracji publicznej jako obywateli RP. Niewiele młodych osób zdaje sobie sprawę z działań, jakie podejmuje państwo na różnych poziomach zarządzania, by zapewnić wysoką ochronę naszych danych, z drugiej jednak budować społeczeństwo cyfrowe.

W dzisiejszych warsztatach wzięło udział 26 uczniów z różnych klas. W czterech blokach uczestnicy uczyli się, jak zarządzać projektami, jak planować zadania, a przede wszystkim, jak współpracować w innymi. Młodzież poznała metodę pracy stosowaną w krajach skandynawskich i tą metodą później pracowała nad swoimi zadaniami. W części merytorycznej, dotyczącej ochrony danych osobowych, uczniowie poznali zasady przetwarzania danych. Jak sami podkreślali, nie mieli do końca świadomości, jak jest to ważna tematyka, a swoje dane powinni dbać przede wszystkim oni. Dowiedzieli się, co należy zrobić, gdy faktycznie dojdzie do nieuprawnionego udostępnienia ich danych, jak się chronić przed skutkami „wycieku” ich danych osobowych. Poznali również zasady, których powinni przestrzegać wszyscy, którzy przetwarzają ich dane. Od dziś każdy będzie zwracał uwagę na to, po co i komu udostępnia swoje dane – podkreślał każdy. Poznali również zakres zadań Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz wysokość nałożonych przez Niego kar za naruszenia w Polsce.

Na osobach prowadzących największe wrażenie zrobiło zaangażowanie młodzieży w wykonywanie powierzonych zadań, mimo iż tematyka jest bardzo trudna. „Ale jeśli zrobią rzeczy trudne, to potem będzie im łatwiej, chociażby w przyszłej pracy, w której będą musieli współpracować z innymi, prowadzić swoje ważne projekty, a także będą przetwarzać dane osobowe” – podkreśla prowadząca zajęcia Agnieszka Pawłowska-Kalinowska.

Zajęcia dotyczące metodologii zarządzania projektami prowadziła Monika Bocian – trener, Prezes Stowarzyszenia Level Up, zaś merytoryczne, dotyczące ochrony danych osobowych – Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, jednocześnie koordynator projektu. Efektem dzisiejszych warsztatów jest mini-badanie dotyczące wiedzy młodzieży nt. bezpieczeństwa danych, które przeprowadzi młodzież, a wyniki badania uczniowie przedstawią na planowanej na listopad konferencji.

Opracowała: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

 

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content