15 osobowa reprezentacja naszej szkoły (12 uczniów i 3 nauczycieli) wróciła z Włoch, gdzie brała udział w międzynarodowej wymianie uczniów realizowanej w ramach projektu „Mobilność zagraniczna narzędziem wzmacniania kompetencji kluczowych uczniów” z programu Erasmus+ / Partnerstwa Strategiczne Szkół – Akcja KA229.

27 września uczniowie i nauczyciele wylecieli do Bari, a następnie udali się do miejscowości Massafra, gdzie spędzili tydzień biorąc udział w warsztatach oraz spotkaniach z uczniami z Włoch
i Grecji we włoskiej szkole. Główne cele wyjazdu to poznawanie kultury włoskiej: taniec, sztuka, muzyka, poznanie systemu edukacji we Włoszech, rozwój kompetencji miękkich oraz wymiana doświadczeń poprzez warsztaty i pracę w grupach międzynarodowych.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem integracji, zwiedzania miasta i nauce tańca. Po oficjalnym przywitaniu przez włoskich gospodarzy uczniowie z Polski i Grecji prezentowali swoje szkoły, uczyli się języka włoskiego w praktyce, miedzy innymi robiąc zakupy na targu miejskim oraz poznawali historię i zabytki portowego miasta Taranto. Słoneczna pogoda sprzyjała również wypoczynkowi i aktywności fizycznej na plaży. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć tradycyjne domki trulli w Alberobello- miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejny punkt podróży to Lecce- miasto zwane Florencją południa, a w nim cudowne zabytki i przepyszne lokalne wypieki. Piątek rozpoczął się od warsztatów artystycznych w liceum plastycznym w Massafrze. Uczniowie wykonywali ozdobne nadruki na pergaminie oraz rzeźbili w glinie.

Przedostatni dzień pobytu to pożegnalne spotkanie z włoskimi uczniami, a tuż przed wylotem do Polski wycieczka do Bari w poszukiwaniu grobu królowej Bony.

Był to cudownie spędzony czas z naszymi  partnerami. Doświadczyliśmy wspaniałej gościnności i otwartości Włochów, nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie. Nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, tym razem w Grecji, które odbędzie się już w październiku.

Opracowała: Agata Kołucka