Relacja z wakacyjnego pobytu uczniów w Rzymie na wymianie młodzieżowej

 

Sześcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w wymianie młodzieżowej realizowanej w Rzymie od 28.06.2022 r. – 5.07.2022 r. W ramach rozszerzanej współpracy II LO i Stowarzyszenia LEVEL UP z Łodzi młodzież otrzymała propozycję wyjazdu na kilkudniową wymianę międzynarodową, aby poszerzać swoje horyzonty, rozwijać kompetencje językowe, umiejętności społeczne, a także zdobywać nową wiedzę z zakresu ekologii. Działania, które młodzież realizowała podczas wymiany miały formę różnorodnych dyskusji, warsztatów, ćwiczeń i gier. Nie obyło się też bez zwiedzania wiecznego miasta oraz poznawania historii i kultury Włoch. Wyniosłam z projektu dużo wiedzy, głównie pogłębilam swoją wiedzę na temat ekologii […]. Poza tym dowiedziałam się wielu faktów na temat kultur i zwyczajów innych państw. Spotkałam samych wspaniałych i uprzejmych ludzi, których pokochałam jak rodzine i za którymi mocno tęsknię. Każdy był wspaniały i wyjątkowy na swój sposób, świetnie się z każdym pracowało w grupie czy rozmawiało na wiele tematów.  Poznałam wiele włoskich gestykulacji, o których wcześniej nawet pojęcia nie miałam. [..]. Największą barierą, jak sądziłam na początku, był mój angielski. Szybko jednak to się zmieniło, przełamałam się i bez problemu dogadywałam się z innymi uczestnikami, czy organizatorami” – wspomina uczestniczka wymiany Dominika Imiołek.
Projekt  został stworzony przez organizację Fiatalok Egységben Egyesület z Węgier oraz Dream Youth Actives z Włoch. Na zaproszenie tych organizacji społecznych, LEVEL UP podjęło współpracę międzynarodową z tymi podmiotami i otrzymało szansę wysłania ośmioro młodych ludzi na projekt zagraniczny. W wymianie wzięła udział młodzież z 6 państw: Polski, Włoch, Bułgarii, Węgier, Szwecji, Czech. Każdy kraj był reprezentowany przez siedmioro uczestników (w tym sześcioro z II LO) oraz 1 team leadera.
Czy polecasz wyjazd na wymianę swoim rówieśnikom?
„Jeżeli macie taką szansę, żeby wziąć udział, nie zastanawiajcie się tylko lećcie! Ja sama się bałam i nie byłam pewna czy to dla mnie, miałam ogromną barierę językową, byłam cicha i wstydliwa, bałam się lecieć pierwszy raz samolotem, przeżyłam sytuację, która mnie przytłoczyła i przez nią chciałam w ostatnim momencie zrezygnować. Każdy mi mówił, żebym pojechała, że ten wyjazd wyjdzie mi na dobre i pomoże mi się pozbierać. […] Wzięcie udziału w tym projekcie było najlepszą decyzją w moim życiu, więc jeśli się ktoś zastanawia czy to dla niego, czy warto, czy wróci zadowolony? – to z pewnością – TAK! Nie ma co rozmyślać, tylko brać okazję i zyskać wspomnienia, doświadczenia i międzynarodową rodzinę!” – mówi Katarzyna Kaźmierczak.
Czym są wymiany młodzieżowe w ramach Erasmus+?
Celem wymian młodzieżowych jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodzieży. Wymiany umożliwiają poznanie nowych kultur, podnoszenie i zdobywanie nowych umiejętności, zrozumienie zasad demokracji, idei zjednoczonej Europy, różnorodności kulturowej, współpracy zespołowej oraz rozwój zainteresowań. Korzyści wyniesione z udziału w projektach mają później procentować podczas wchodzenia młodych ludzi na rynek pracy. W wymianie mogą brać udział grupy młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat z co najmniej dwóch państw – tak o wymianach mówi Justyna Słoma z LEVEL UP, z którą współpracuje II LO. Do takiej wymiany i wyjazdu uczniów zachęciła nauczycielka tej szkoły – Agnieszka Pawłowska-Kalinowska, która po powrocie powiedziała do rodziców czekających na uczestników wymiany na dworcu PKP w Łowiczu – „Wyjechała młodzież, a wrócili dorośli. Gratulacje. A tak się wszyscy obawiali”.
Dlaczego szkołom opłaca się współpracować z organizacjami społecznymi?
Jest to już 4 projekt realizowany przez Stowarzyszeniem LEVEL UP z Łodzi na rzecz mieszkańców powiatu łowickiego i miasta. Wcześniej realizowaliśmy wirtualną grę o historii miasta w ramach projektu „Świat lokalnych kultur”, natępnie w ramach grantu Fundacji PZU zrealizowaliśmy 24 warsztaty dotyczące dbania o bezpieczeństwo dla dzieci oraz osób starszych. Obecnie realizujemy projekt „Nasze Dane Nasza Odpowiedzialność” zwracający uwagę na ochronę danych osobowych. Już 22 lipca kolejne trzy uczennice II LO wezmą udział w wymianie międzynarodowej w Mieres, w Hiszpanii, natomiast we wrześniu kolejnych troje uczniów uda się na wymianę na Litwę, do Wilna.
„Ze stowarzyszeniem LEVEL UP z Łodzi realizujemy już czwarty projekt, a za chwilę będzie kolejny. Dziękuję za tę współpracę, gdyż doprowadziła do tego, że mogliśmy, jako szkoła, wysłać aż 9 uczniów na wymiany, a kolejni polecą we wrześniu” – mówi nauczycielka współpracująca z ramienia II LO ze Stowarzyszeniem od 2020 roku. „Zrealizowaliśmy wtedy Wirtualną Grę miejską dotyczącą historii Łowicza i Łodzi. Realizujemy projekt Nasze dane, Nasza odpowiedzialność”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content