W połowie października rozpoczęliśmy działania w europejskim projekcie PULCHRA. Razem z ponad 50 szkołami z 10 krajów Unii Europejskiej w tym roku szkolnym zaczęliśmy działania na rzecz środowiska w miastach. W Polsce do programu zostało zakwalifikowanych 5 szkół, które wspólnie z lokalnymi partnerami będą szukały odpowiedzi na wyzwania, z jakimi mierzą się ich miasta. Przez najbliższe dwa lata będziemy budować społeczność lokalną i wspólne szukać rozwiązań dla polepszenia jakości życia mieszkańców.
„Science in the City: Building Participatory Urban Learning Community Hubs through Research and Activation” (PULCHRA) to projekt edukacyjny adresowany do społeczności szkolnych w miastach – młodzieży, nauczycieli i edukatorów oraz wszystkich członków lokalnych społeczności chcących aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły (przedstawiciele władz, świata naukowego i biznesu). Wśród nich chcemy zwiększać zrozumienie dla idei funkcjonowania miasta jako ekosystemu, w którym wszystkie elementy są ze sobą powiązane i współzależne.
Bazą do wdrażania projektu jest koncepcja „open schooling” – modelu funkcjonowania szkoły jako otwartej przestrzeni edukacyjnej oraz forum wymiany wiedzy i doświadczeń na zasadach partycypacji.
W tym roku szkoły będą odpowiadać na jedno z dwóch wyzwań: „Zasilanie miast bez szkody dla klimatu” oraz „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej dla życia w zdrowym środowisku”. Projekty szkół będą uwzględniać lokalne uwarunkowania każdego z miast oraz potencjał lokalnych partnerów, z którymi wspólnie wypracują rozwiązania dla budowania miasta przyjaznego dla mieszkańców.
Nasza szkoła w tym roku będzie realizować projekt pt. Ciepło, cieplej, gorąco! Jak ochłodzić nasze miasto i zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza? W ramach naszych działań projektowych zamierzamy wykonać szereg pomiarów temperatury powietrza oraz zanieczyszczeń atmosfery,
a korzystając z otrzymanych wyników wypracować rozwiązania, które pomogą polepszyć stan powietrza, którym oddychamy w naszym mieście.
Razem z naszą szkołą do projektu w Polsce zostały zakwalifikowane 4 szkoły, które z pasją rozpoczęły już działania w ramach projektu:
- Szkoła Podstawowa nr 83 „ŁEJERY” im. Emilii Waśniowskiej w Poznaniu
- XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy w Warszawie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie
W Polsce za realizacje projektu odpowiada Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które jest częścią konsorcjum projektowego. Projekt PULCHRA jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horizon 2020.
Po więcej informacji zapraszamy na https://pulchra-schools.eu/ oraz https://gridw.pl/projekty/2548-pulchra
Opracowała: Magdalena Przyłuska