Udział uczniów w spektaklu profilaktycznym„ Wspomnienia narkomanki”

W dniu 07.03.2019r. klasy I A i E pod opieka pedagoga szkolnego Beaty Kunikowskiej uczestniczyły w spektaklu profilaktycznym „Wspomnienia narkomanki” realizowany przez Kielecki teatr lektur w sali  ŁOK w Łowiczu. Wstrząsająca historia dziewczyny przypadkowo wplątanej w spiralę narkotykową, a z detaliczną precyzją opisana w książce Barbary Rosiek ,,Pamiętnik narkomanki”, posłużyła do stworzenia postaci KOBIETY w tym scenicznym obrazie. Kolejne etapy choroby, aż po niemal ,,złoty”, czyli śmiertelny strzał, odmierzają rytm poszczególnych scen.

,,Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze”. To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie     w spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu  w myśleniu na ten temat.

A stereotyp jest następujący : ,,mnie się jakoś uda, a zresztą …. cóż tam statystyka, albo wyniki badań…”. A one są przerażające !

Spektakl utrzymany w konwencji fabularyzowanego dokumentu.

 

 

Opracowała: Beata Kunikowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content