Nasze sukcesy w konkursie literacko-historycznym pn. „Wciąż słychać hasło: Dziś – Jutro – Pojutrze”

Dzisiaj, czyli 22 grudnia (środa), w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie literacko-historycznym pn. „Wciąż słychać hasło: Dziś – Jutro – Pojutrze”.

Patronat nad jego realizacją objęło Starostwo Powiatowe w Łowiczu oraz Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu. Celem konkursu było umożliwienie młodym ludziom poszerzenia wiedzy historycznej nt. działalności konspiracyjnej Szarych Szeregów i działalności ich członków w okresie po II wojnie światowej.

Przedmiotem konkursu były:

kartka świąteczna dla żyjącego Szaroszeregowca – (grafika wykonana dowolną metodą i treść życzeń),

kartka z pamiętnika Szaroszeregowca – (treść typowa dla narracji pamiętnikarskiej),

list Szaroszeregowca do współczesnego nastolatka – (list zawierający zwroty do odbiorcy i emocjonalne przesłanie dotyczące wartości).

Termin nadsyłania prac upłynął 17 grudnia 2021 r. Organizatorzy przyjęli 16 prac od 16 autorów. Wpłynęło 7 kartek pocztowych z życzeniami, 4 listy od Szaroszeregowca do nastolatka, 5 kartek z pamiętnika Szaroszeregowca.

Komisja konkursowa w składzie: Marcin Kosiorek – Starosta Łowicki, Tadeusz Żaczek – Wiceprezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu, Agnieszka Ruta-Kucińska – Dyrektor II LO w Łowiczu, wyłoniła 6. laureatów konkursu i przyznała trzy wyróżnienia.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się nasi uczniowie:

W kategorii – kartka z pamiętnika Szaroszeregowca laureatem konkursu została Katarzyna Litwin – uczennica klasy 1b, za poruszającą i osobistą relację z grudnia 1942 roku i umiejętność odtworzenia wrażliwości młodego człowieka tamtego pokolenia.

Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział w Łowiczu w kategorii  – list Szaroszeregowca do współczesnego nastolatka otrzymał Marcel Mika – uczeń klasy 2 m, za umiejętność wskazania prawdziwych wartości i ideałów szaroszeregowych oraz potrzebę kultywowania ich przez młode pokolenie.

Wyróżnienia otrzymali:

Zofia Warzywoda – uczennica klasy 1a, za ukazanie lęków, obaw i wątpliwości towarzyszących młodym ludziom stającym do nierównej walki 1 i 17 września 1939 roku.

Jakub Pawlikowski – uczeń klasy 3h, za umiejętność dostrzeżenia piękna chwili i krajobrazu stających się częścią przeżyć młodego pokolenia żyjącego w zniszczonej Warszawie.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

Opracowała: Agnieszka Pawłowska-Kalinowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content