Natasza Kosmowska w etapie centralnym olimpiady polonistycznej

Natasza Kosmowska – uczennica klasy IVH awansowała do ogólnopolskiego finału LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Olimpiada Literatury i Języka Polskiego to najbardziej prestiżowy sprawdzian wiadomości i umiejętności literackich skupiający wyjątkowo uzdolnioną młodzież szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Składająca się z III etapów rywalizacja, zarówno na poziomie pisemnym, jak i ustnym, pozwala wyłonić spośród startujących w zawodach uczniów prawdziwą elitę humanistyczną kraju.

4 marca 2023 roku Natasza wzięła udział w części ustnej zawodów okręgowych II stopnia LIII OLiJP w Łodzi, będących ostatnim etapem zmagań przed awansem do poziomu centralnego. Przed 5-osobową komisją składającą się z profesorów i doktorów Uniwersytetu Łódzkiego stanęło 21 olimpijczyków. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą  z zakresu teorii literatury, historii literatury i językoznawstwa. Podczas tej części zawodów członkowie jury przeprowadzali też z uczestnikami rozmowę w formie obrony pracy pisemnej z etapu szkolnego. Olimpijczycy odpowiadali na pytania związane z tematem i zawartością rozprawki, a także  kontekstami czy cechami językowymi utworów omawianych w pracy. O awansie do etapu centralnego, wyłaniającego finalistów i laureatów na szczeblu ogólnopolskim, decydowała suma punktów uzyskanych z literackiej pracy pisemnej, testu językowego  i odpowiedzi ustnych. We wszystkich tych sprawdzianach Natasza poradziła sobie wyśmienicie, uzyskując wynik, który pozwalał Komitetowi Okręgowemu  w Łodzi rekomendować ją do III etapu zawodów.

Przed Nataszą decydujący etap rywalizacji. Wyselekcjonowani uczniowie z całego kraju przystąpią do sprawdzianu pisemnego w formie wypowiedzi argumentacyjnej lub interpretacji porównawczej utworów lirycznych, a następnie do części ustnej, polegającej na zaprezentowaniu dwóch wybranych zagadnień z historii literatury i językoznawstwa. Walka toczy się o tytuł finalisty olimpiady, gwarantujący uczniowi najwyższy wynik na maturze z języka polskiego i otwierający drogę do studiów filologicznych na najlepszych uczelniach  w Polsce.

Bez względu na wyniki III etapu zawodów, już sam udział w finale Olimpiady Literatury i Języka Polskiego jest niezwykłym sukcesem. To wyjątkowe osiągnięcie pokazuje wiedzę, talent i możliwości Nataszy.

Docierając do najwyższego poziomu zmagań olimpijskich udowodniła, że warto stawiać przed sobą ambitne cele i wytrwale dążyć do ich realizacji. Sukces na szczeblu ogólnopolskim  LIII OLiJP  to piękne ukoronowanie wysiłków, a jednocześnie początek wspaniałej przygody z literaturą.

Serdecznie gratulujemy i życzymy Nataszy spełnienia kolejnych literackich marzeń.

Opracowała: Anna Żaczek

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content