Spotkanie nt. transplantacji narządów

Spotkanie nt. „ Transplantacja narządów-niezwykła dziedzina medycyny”.

W poniedziałek 28.11.2016r. w naszej szkole gościliśmy niezwykłe osoby, paniąKrystynę Rutkowską (po przeszczepie wątroby 14 lat)oraz pana Zbigniewa Wojdę koordynatora ds. transplantologii CSK MON/WIM w Warszawie. Spotkanie odbyło się w klasach trzecich zebranych na sali konferencyjnej naszej szkoły.
W czasie spotkania uczniowie mogli obejrzeć poruszający film, posłuchać historii pani Krystyny, zapoznać się z prawnymi procedurami i aspektami dotyczącymi przeszczepów, wysłuchać mitów i niejasności związanych z przeszczepianiem organów i szpiku kostnego. Na koniec można było zadawać pytania i rozwiewać wątpliwości oraz zabrać ze sobą oświadczenie woli – deklaracje dotyczącą zgody na pobranie naszych organów do przeszczepu. Spotkanie uświadomiło nam jak kruchy jest człowiek a rozmowa o śmierci nigdy nie jest łatwa, czasem świadomie jej unikamy. Jednak te kilka chwil, które poświęcimy na rozmowę z bliskimi może im oszczędzić dodatkowych cierpień w trudnej sytuacji a kilku osobom może uratować życie, ponieważ trafią do nich nasze narządy.

Jeżeli ktoś ma życzenie i chciałby zadeklarować wolę przekazania swoich narządów do przeszczepu to Oświadczenia Woli (jest to niewielka karteczka którą nosimy przy sobie np. w portfelu) znajdują się u pedagoga szkolnego Beaty Kunikowskiej 

p.210b.

 

oprac. B. Kunikowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content