14 marca 2019 r. grupa 40 uczniów naszej szkoły (z kl. 1c, 2a, 2e), z nauczycielami matematyki p. Dorotą Garstką oraz p. Mateuszem Czajką, pojechała na wycieczkę do Łodzi i uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w ramach „Dnia Liczby π na Politechnice Łódzkiej”. Szkoła otrzymała zaproszenie na to wydarzenie na początku lutego br.
Święto liczby π obchodzone jest corocznie, głównie w Stanach Zjednoczonych, coraz większą popularność zyskuje także w innych częściach świata, także w Europie. Termin 14 marca wybrano z powodu skojarzenia z cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π – 3,14. W USA właśnie w taki sposób zapisuje się tę datę. Liczba π definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Jej wartość 3,14 ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku.
Politechnika Łódzka przygotowała pokazy doświadczeń, wykłady i warsztaty. Dzień Otwarty PŁ był okazją na przybliżanie młodzieży nauk technicznych, ścisłych i przyrodniczych. Z racji święta liczby π królowały jednak prelekcje związane z tą liczbą, ale była też okazja do bezpośrednich rozmów ze studentami z różnych kół naukowych.
Uczniowie II LO i ich opiekunowie uczestniczyli w wielu wykładach i pokazach, np.: „Czy można zagrać liczbę π? Liczba π w sztuce i muzyce”, „Promień Stokesa-Einsteina – promień hydrodynamiczny i jego zastosowanie w chromatografii oraz metodach analizy polimerów”,”πękna elektryczność”, a także w warsztatach „π w chemii” oraz zwiedzali ZATOKĘ SPORTU PŁ.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia była oficjalna próba pobicia rekordu Guinnessa w ustawieniu najdłuższego łańcucha z osób tworzących rozszerzenie liczby π. Dotychczasowy należy do Fundacji mBank, wówczas 14 marca 2018r. w Warszawie do akcji zaangażowano 627 osób.
Na próbę bicia rekordu Guinnessa zapisało się ponad 900 osób (grupy szkolne z Łodzi i regionu). Do udziału w wydarzeniu zaproszeni byli także studenci PŁ. Próba rozpoczęła się ok. 13-tej na terenie kampusu B PŁ. Grupa stewardów sprawnie zajęła się ustawieniem osób. Stewardzi poza rozdaniem kart z cyframi rozszerzenia π, dawali każdemu uczestnikowi numerowaną opaskę, która pomagała w utrzymaniu poprawnej kolejności ustawienia. Przygotowano kamery oraz drony do rejestracji z powietrza, a także zaproszono świadków, którzy dopilnowali poprawności przebiegu całej próby. Zgromadziło się 883 osoby łańcuchu rozwinięcia π. Taka liczba została wpisana do dokumentacji i będzie wysłana do Guinness World Records. Na ostateczne przyznanie rekordu czeka się ok. 3 miesiące.
Każdy uczestnik zabrał na pamiątkę cyfrę, którą trzymał oraz pamiątkowy dyplom i upominek (ciastko z liczbą π).
Opracowała: Dorota Garstka