15 grudnia uczniowie klasy 4m i 3C pod opieką p. Izabeli Owczarek wzięli udział w warsztatach chemicznych w Katedrze Technologii i Chemii Materiałów UŁ. Podczas zajęć laboratoryjnych poznali m.in. działanie mikroskopu elektronowego, który pozwala badać strukturę materii na poziomie atomowym. Zadaniem uczniów było zbadanie struktury swojego włosa dzięki samodzielnie przygotowanym próbkom, co wymagało bardzo dużej precyzji i czystości.
Kolejnym ciekawym zagadnieniem była „zielona chemia” w syntezie nanocząstek srebra. Do tego doświadczenia wykorzystany był ekstrakt z zielonej herbaty, do którego dodawano kroplami azotan (V) srebra. Próbki pobrano do kuwet pomiarowych i za pomocą spektrofotometru UV wykonano ilościowy pomiar odbicia światła przez próbkę i zapisano widmo przed i po ogrzaniu ekstraktu. Synteza nanocząstek srebra wykorzystująca ekstrakty roślinne jest stosunkowo nowym obszarem w dziedzinie nanotechnologii, a badania naukowe wskazują, że ta tania i ekologiczna metoda zielonej chemii może znaleźć zastosowanie w medycynie, farmacji oraz innych, pozamedycznych sektorach przemysłu produkujących artykuły zawierające w swej strukturze nanosrebro (np. odzież, farby, kosmetyki).
Dodatkową ciekawostką podczas warsztatów było przedstawienie przez prowadzących szkodliwego wpływu tytoniu na organizm człowieka.
Z wycieczki wróciliśmy pełni nowych doświadczeń życiowych i chemicznych.
Opracowała: Izabela Owczarek