Wyjazdowa lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie

29 listopada 2022 r. grupa uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych uczestniczyła w wyjazdowej lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie. W programie wycieczki znalazł się Cmentarz na Powązkach. Młodzież w trakcie oprowadzania po kwaterach, miała okazję przybliżyć sobie losy najwybitniejszych polskich przedstawicieli: nauki, kultury, sportu i polityki. Poznać losy poległych  bohaterów zrywów narodowych i walk o niepodległą Polskę. Ponadto uczniowie rozpoznawali sylwetki powojennych bohaterów podziemia niepodległościowego, stawiających czoła zbrodniczemu systemowi komunistycznemu, znanych dziś jako „żołnierze wyklęci”.  Pomordowani byli składani do bezimiennych grobów m.in. na słynnej „łączce”, obecnie kwaterze Cmentarza Powązkowskiego. Tylko nieliczne ofiary reżimu doczekały się identyfikacji i zasłużonych honorów.

Następnie licealiści rozpoczęli lekcję historii w Muzeum Narodowym.  Tam zapoznali się z dziełami wielkich mistrzów polskiego i światowego malarstwa. Ciekawe okazały się również wystawy kultury starożytnej i średniowiecznej. Kolejnym punktem wycieczki stał się gmach Sejmu RP. Młodzież miała okazję zapoznać się miejscem pracy polskiej legislatywy. Podczas zwiedzania izby niższej przybliżone zostały najważniejsze zapisy, obowiązującego w Polsce kodeksu wyborczego, prawidła legislacyjne i zasady funkcjonowania organów sejmowych. Młodzież za kuluarami sejmowymi miała okazję podejrzeć pracę posłów, w trakcie trwających komisji sejmowych. Równie interesujące okazały się wiadomości na temat funkcjonowania Senatu i jego roli w procesie stanowienia prawa.

Ostatnim punktem wyjazdu stały się Łazienki Królewskie. Zetknięcie uczniów ze znanym tylko z podręczników stylem stanisławowskim było nie lada doznaniem. Nasza wizyta w Łazienkach zbiegła się z rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego, dlatego młodzież udała się pod pomnik Jana III Sobieskiego, pod którym 192 lata temu spotkali się spiskowcy, którzy wywołali powstanie narodowe.

Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji wycieczki kierujemy w kierunku Pani Katarzyny Tadeusiak przewodniczącej Rady Rodziców.

Opracował: Tomasz Żabka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content