Klub Kinomana otwiera sezon filmowy w roku szkolnym 2021/2022

W dniu 26.01.2022r. Klub Kinomana pod opieką nowego opiekuna pani Beaty Kunikowskiej zorganizował seans filmowy, który zgromadził 21 uczniów. Kinomaniacy mieli okazje obejrzeć włoski film z 1997 roku w reżyserii Roberta Benigniego – Życie jest piękne.  Reżyser zagrał w nim też główną rolę i był współautorem scenariusza.

Dzieło Roberta Benigniego łączy w sobie elementy komedii, dramatu i filmu wojennego i romansu. Określano je jako „komedię o Holokauście”. Film opowiada historię obdarzonego bujną wyobraźnią i poczuciem humoru Guido Orefice, który zakochuje się w pięknej Dorze. Realizuje szalone pomysły, aby tylko zwrócić jej uwagę. Czyni to skutecznie i niedługo ją poślubia. Krótko cieszą się wspólnym życiem i swoim synkiem Giosué. Gdy przychodzi wojna, z uwagi na żydowskie pochodzenie, Guido z synem i wujem zostają zesłani do obozu koncentracyjnego. Dora jedzie za nimi z własnej woli. Guido ukrywa synka w baraku. Chcąc mu oszczędzić traumatycznych przeżyć, rozpoczyna z nim szczególną grę. Wmawia synkowi, iż ich nowa rzeczywistość jest fikcyjna, a oni sami uczestniczą w zawodach, w których za tysiąc punktów można zdobyć nagrodę – czołg. W tym świecie niezwykłej gry strażnicy obozu muszą być okrutni, ponieważ im także zależy na uzyskaniu nagrody, więc chcą zniechęcić konkurentów do rywalizacji.

Po seansie wywiązała się ciekawa dyskusja na temat kontrowersji jakie wywołał wśród krytyków obraz lekkiego potraktowania tragedii obozów koncentracyjnych i tematu zagłady Żydów. Uczniowie zgromadzeni podczas seansu mieli wiele ciekawych i trafnych spostrzeżeń dotyczących zarówno kontrowersji, fabuły filmu, jak i realizacji obrazu. Mimo ciężkiego tematu, lecz podanego w dość zabawny sposób, atmosfera po spotkaniu była radosna pełna optymizmu i chęci do ponownego spotkania. Kolejne spotkanie przewidziane jest w ferie zimowe a film wybrany przez klubowiczów to „Koneser”.

Zapraszamy KK

Opracowała: Beata Kunikowska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Skip to content